Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalamita v Jablonci. Za víkend zapadal víc než půl metrem sněhu, teď nasazuje Stalinovy ruce

Kalamita v Jablonci. Za víkend zapadal víc než půl metrem sněhu, teď nasazuje Stalinovy ruce

Sníh se ve městě na severu Čech nedařilo odklízet a v 11 hodin úřady vyhlásily kalamitu. Do některých míst se dopoledne technika ani nedostala a město mimo jiné vypnulo parkovací automaty. Doteď tam napadlo víc než za celou minulou zimu.

Hlavní ulice ve městě jsou protažené a sjízdné, lemují je ale vysoké sněhové mantinely. „Prioritně je potřeba zprůjezdnit všechny trasy pro městskou dopravu a vozy integrovaného záchranného systému. Sněhem je zavaleno 70 procent chodníků, sníh je potřeba uklidit z rozhledových polí na křižovatkách, z přechodů pro chodce a ze zastávek MHD,“ doplnila mluvčí magistrátu.

Na úklid sněhem zavalených ulic města byla nasazena veškerá dostupná technika městských technických služeb i externích dodavatelů. Technické služby do úklidu sněhu nasadí i obří lopatkový nakladač ruské výroby takzvané Stalinovy ruce.

„Sedmdesát pracovníků veřejně prospěšných prací, jejichž hlavním úkolem je úklid stanovišť separovaného odpadu, bylo nasazeno na úklid sněhu všude tam, kam se nedostane technika. Pravidelný úterní termín svozu tříděného odpadu bude z tohoto důvodu posunut dle aktuální situace,“ dodala mluvčí radnice.

V Jablonci od začátku zimy napadlo 160 centimetrů sněhu, za celou zimu 2015/2016 to bylo jen 125 centimetrů. Rekordní byla v podhorském městě zima 2009/2010, kdy nasněžilo od listopadu do dubna 340 centimetrů a údržba tehdy stála 22 milionů korun. Naopak nejlevnější byla předminulá zima, kdy za údržbu zaplatilo město jen 8,2 milionu. Počasí bylo tehdy výjimečně mírné, napadlo jen 57 centimetrů sněhu. Zhruba stejně ho ve městě přibylo za uplynulý víkend.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek