Kandidát na ministra financí vedl český Microsoft a v televizi „griloval“ podnikatele | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kandidát na ministra financí vedl český Microsoft a v televizi „griloval“ podnikatele

Kandidát na ministra financí vedl český Microsoft a v televizi „griloval“ podnikatele

Premiér Bohuslav Sobotka navrhne prezidentu Miloši Zemanovi jmenování poslance Ivana Pilného do funkce ministra financí. Nominant hnutí ANO je mužem, kterého za sebe navrhl vicepremiér Andrej Babiš v rámci řešení vládní krize. Pokud Zeman vyhoví, do čela ministerstva se na několik měsíců zbývajících do voleb postaví muž s poměrně krátkou politickou minulostí. Pilný má za sebou hlavně manažerskou a podnikatelskou dráhu, mimo jiné v Česku zakládal a vedl pobočku Microsoftu. V hnutí ANO platí 72letý politik za kritika, ve sněmovně vede hospodářský výbor.

S politikou má Ivan Pilný oproti řadě kolegů ze sněmovny poměrně skromné zkušenosti. V letech 2009 až 2012 sice působil v neparlamentní politické straně Občané.cz, zlom v tomto směru ale přišel až o rok později.

Ve sněmovně je Pilný od roku 2013 a šéfuje jejímu hospodářskému výboru. V hnutí ANO je od roku 2014 a mnohdy si nebral servítky, což je v uskupení, které je pevně v rukou Andreje Babiše, vzácností.

Na sněmu před dvěma lety, kdy se ucházel o funkci místopředsedy, se ostře vyjádřil na adresu tehdy zvoleného vedení. Prohlásil, že se do čela hnutí dostali i lidé, kteří je využívají jako výtah k moci, konkrétně kritizoval tehdejší pražskou šéfku hnutí Radmilu Kleslovou. O post místopředsedy ANO se Pilný ucházel i letos v únoru, opět ale neuspěl.

Podle médií se zpočátku řadil mezi kritiky projektu elektronické evidence tržeb, který patřil mezi Babišovy priority během jeho působení na ministerstvu financí, názor ale později změnil. „Kdo neplatí daně, má neopodstatněnou výhodu,“ uvedl například v červenci 2015, když se o příslušném zákonu hlasovalo ve sněmovně. Nyní zase poznamenal, že EET přispívá ke stabilitě podnikatelského prostředí, kde daně mají platit všichni.

Na podzim 2013 se kriticky vyjádřil ke skutečnosti, že v hnutí ANO jsou také někdejší členové KSČ. „Nedělá mě šťastným, že tam komunisty máme,“ řekl. „Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal. Ale opravdu si nemyslím, že se to stane,“ prohlásil pak v souvislosti s kauzou Babišovy spolupráce s komunistickou tajnou policií. Slovenské soudy v letech 2014 a 2015 rozhodly, že Babiš byl evidován neoprávněně, věcí se ale ještě zabývá tamní ústavní soud.

Před vstupem do politiky Pilný působil jako manažer a podnikatel. Zakládal českou pobočku Microsoftu a v letech 1992 až 1998 byl generálním ředitelem firmy v ČR. Mezi roky 2000 až 2001 byl předsedou předsednictva Českého Telecomu, v letech 2001 až 2002 ředitel telekomunikační společnosti eTel. Je zakladatelem a iniciátorem projektu Learn2Win a založil obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji.

Je autorem několika knih a byl jedním z investorů v pořadu České televize Den D.

Pilný je ženatý a má čtyři děti.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.