Kapr na štědrovečerní tabuli se prodraží, rybáři ohlásili zvyšování cen | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kapr na štědrovečerní tabuli se prodraží, rybáři ohlásili zvyšování cen

Kapr na štědrovečerní tabuli se prodraží, rybáři ohlásili zvyšování cen

Kapři z jižních Čech budou na předvánočním trhu o pár korun dražší než loni. Na sádkách se budou prodávat od 70 až do 89 korun. Podzimní výlovy skončí v kraji do dvou týdnů. 

Rybářství Třeboň čeká výnos z podzimních výlovů 2400 tun tržních ryb, podobně jako v minulých letech. Předseda představenstva firmy Josef Malecha ČTK řekl, že měli kvůli suchu, vysokým teplotám a nutnosti více krmit vyšší náklady. Proto vzroste cena za kilo živého kapra. Loni před Vánoci stál kilogram kapra I. třídy 77 Kč, výběrový 80 Kč.

„V začátku lovení jsme tuto cenu drželi. Od druhé poloviny listopadu plánujeme na našich prodejnách ceny kapra první třídy za 79 korun a kapra výběrového za 89 korun,“ řekl Malecha. Výlovy potrvají ještě 14 dní. Firma, jejíž roční produkce je 3200 tun tržních ryb, obhospodařuje přes 7000 hektarů rybníků, na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty.

Společnost Blatenská ryba hospodařící na 1550 hektarech rybníků má hlavní výlovy za sebou, lovit se budou ještě 14 dní násadové rybníky. Výnosy z podzimních výlovů budou přes 400 tun, většina půjde na export. Celková roční produkce je kolem 800 tun.

„V některých případech je ryba o trochu lehčí, spíš je to přičítáno chladnějšímu jaru nebo nedostatku vody, ale jsme spokojeni. Ještě aby začalo víc pršet, je poměrně sucho,“ řekl ČTK ředitel Jiří Bláha.

Na 600 tun kapra a 100 tun takzvané vedlejší ryby, což jsou amur, tolstolobik, candát, štika, cejn nebo lín, odhaduje výnos z podzimních výlovů Rybářství Nové Hrady, jež hospodaří na 330 rybnících o rozloze 1258 hektarů. Většinu ryb už prodalo, na předvánoční trh dodá 100 tun kapra. Z větší části jsou ryby určeny pro export na Slovensko, do Německa, Rakouska, zčásti do Polska a Rumunska. ČTK to řekl ředitel firmy Lubomír Zvonař.

„Hlavní výlov nás čeká, náš největší rybník Žár s rozlohou 120 hektarů, ten rozhodne. Ale zatím to vypadá jako slušný rok,“ řekl Zvonař. Ceny kaprů zvednou o dvě až tři koruny, kilogram na sádkách bude za 70 Kč.

Ceny na předvánoční trh zatím neurčilo Rybářství Hluboká, jež hospodaří na 137 rybnících, asi 2552 hektarech a jehož roční produkce je 1300 tun ryb, z toho tvoří 85 procent kapr. Firma je v půli podzimních výlovů, jež zakončí 23. listopadu. Z velkých rybníků slovila zatím jeden, Bezdrev s rozlohou 520 hektarů. „Tam je kusový přírůstek nižší, než jsme předpokládali, zatím oproti běžnému roku není výlov tržní ryby ani průměrný,“ řekl ČTK zootechnik Aleš Kříž. Na sádkách bude stát kilogram ryby stejně jako v posledních letech 70 korun. Z celkové produkce hlubockých rybářů jde 60 procent na export do Evropy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.