Kardinál Duka poděkoval papeži za prodloužení mandátu, chce dokončit některé projekty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kardinál Duka poděkoval papeži za prodloužení mandátu, chce dokončit některé projekty

Kardinál Duka poděkoval papeži za prodloužení mandátu, chce dokončit některé projekty

Pražský arcibiskup Dominik Duka poděkoval papeži Františkovi za jeho rozhodnutí týkající se jeho dalšího působení ve funkci. Nyní může podle svých slov dokončit některé projekty. Arcibiskupství ve středu zveřejnilo dopis Apoštolské nunciatury s oznámením, že papež František vyzval kardinála Duku, aby pokračoval ve své funkci, dokud nebude stanoveno jinak.

„Děkuji Svatému otci za projevenou důvěru a vím, že mohu dokončit některé programy a projekty, které bych jinak opouštěl v nehotovém stavu,“ uvedl kardinál.

Dopis z Vatikánu je odpovědí na Dukův rezignační dopis, který arcibiskup v den svých 75. narozenin 26. dubna poslal papeži. Učinit tak musejí všichni biskupové po dovršení tohoto věku.

Před tímto krokem Duka neřekl, zda chce odstoupit, či zůstat ve funkci. Zásadní rozhodnutí a strategické koncepční změny ale již v poslední době nečinil. V rozhovorech uváděl, že mnohé věci, které měl na starosti, považuje za uzavřené, některé by ale rád dotáhl do konce. Mezi ty druhé patří postavení nových varhan pro katedrálu sv. Víta, ty by měly být hotové za rok. Za velmi důležité považuje dořešení vztahu státu a církve. Radost má z obnovy liturgického života v pražské katedrále, lituje naopak toho, že se nepodařilo dotáhnout působení církevního školství.

Duka občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Měl blízko k exprezidentu Václavu Klausovi, dlouhodobě dobré vztahy má i s prezidentem Milošem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

Zeman naproti tomu v březnu napsal papeži Františkovi dopis s žádostí, aby mandát Dukovi prodloužil. Reagoval tak na protesty několika katolíků, kteří hlavu katolické církve žádali, aby se pražským arcibiskupem stal někdo jiný. Zeman v březnovém dopise činnost Duky chválil. Duka podle Zemana přispívá k odstraňování bariér mezi církví a státem.

Kardinála podpořilo mimo jiné několik českých politiků a Konfederace politických vězňů ČR. Další petici s 3000 podpisy na Dukovu podporu předali její iniciátoři kardinálovi koncem dubna.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.