Karviná se připojí k pietě za mrtvé horníky, ruší doprovodný programu trhů | info.cz

Články odjinud

Karviná se připojí k pietě za mrtvé horníky, ruší doprovodný programu trhů

Karvinská radnice v souvislosti se čtvrtečním důlním neštěstím v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku, které si vyžádalo třináct lidských životů, zrušila doprovodný program Vánočního jarmarku. Město se tímto způsobem připojí k pietě za mrtvé horníky, řekl ČTK mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

„Zrušili jsme celý zbývající kulturní program. Stánkový prodej ale běží dál. Lidé mohou přijít nakoupit. Jde především o symbolické gesto. Není dobré dělat velkou slávu, když se stalo takové neštěstí,“ vysvětluje v rozhovoru pro ČTK mluvčí Hudeček. Trhy se konají na Masarykově náměstí a končit budou v neděli. Radnice zrušila například promítání klasických pohádek Tři oříšky pro Popelku a Princezna se zlatou hvězdou na čele.

K tichým oslavám Vánoc a příchodu nového roku vyzval i starosta Stonavy na Karvinsku Ondřej Feber (ANO). „Dal jsem výzvu naším občanům, aby letošní vánoční svátky a přechod do nového roku, pokud možno, oslavovali spíše zamyšlením, bez petard a ohňostrojů,“ řekl v pátek ČTK Feber. „Jsme hornická obec a velice to vnímáme, jsme z toho špatní. Vyvěsili jsme samozřejmě smuteční vlajku,“ dodal.

Památku zesnulých horníků uctili i v krajské Ostravě. V pátek večer zhasly světelné dominanty města - věž Nové radnice a Sýkorův most.

Tradiční půlnoční mše o Štědrém večeru v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě se bude sloužit za oběti důlního neštěstí. Podobné to bude i ve Stonavě. V tamním katolickém kostele se uskuteční Mše za zemřelé horníky důlního neštěstí 24. prosince ve 21:00. Druhá vánoční mše bude následovat 25. prosince od 10:15. Farář Roland Manowski je rovněž připraven poskytnout individuální duchovní pomoc a podporu všem postiženým rodinám. „Každý farář musí být tam, kde se lidem něco děje. Za horníky se můžeme už jen pomodlit. Pomoc ale potřebují pozůstalí,“ řekl farář ČTK.

Výbuch metanu a následný požár v dole ČSM na Karvinsku nepřežilo třináct horníků, z toho dvanáct Poláků a Čech. Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří zasažený prostor zatarasit. Na památku třinácti obětí neštěstí v černouhelném dolu ČSM na Karvinsku se dnes v poledne rozezní v Česku na 140 vteřin sirény. Polsko vyhlásilo na neděli státní smutek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud