Kauza Agrofert v ČRo? Běžný pracovní spor, řekl Zavoral senátní komisi. Ta chce napětí zklidnit | info.cz

Články odjinud

Kauza Agrofert v ČRo? Běžný pracovní spor, řekl Zavoral senátní komisi. Ta chce napětí zklidnit

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral označil střet, který vyvolala jeho kritika reportáže o hospodaření Agrofertu na cizích pozemcích, za běžný pracovní a názorový spor. Zavoral při jednání senátní komise pro sdělovací prostředky, která jednomyslně doporučila situaci zklidnit, také uvedl, že situace se už uklidnila. A to poté, co odvolal své výroky o účelovosti reportáže. 

Senátoři z komise se shodli na tom, že veřejnoprávní rozhlas by měl fungovat bezchybně a podávat objektivní ověřené informace. Pnutí kvůli reportáži by se mělo uklidnit, aby nepřerostlo v "neřešitelnou situaci, která by všem zaměstnancům Českého rozhlasu znemožňovala provádět kvalitní práci," citovala z usnesení komise její předsedkyně Daniela Filipiová (ODS).

Rozhlas v reportáži Janka Kroupy informoval loni na konci listopadu o tom, že koncern Agrofert, který do loňského února vlastnil současný předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO), hospodaří na 1700 hektarech polností s neujasněnou majetkovou strukturou. Na většinu pozemků podle reportáže navíc pobírá dotace. Následně o příspěvku diskutovala Rada Českého rozhlasu, na reportáž jako na neobjektivní si stěžoval místopředseda rady Tomáš Kňourek. Proti Zavoralově kritice se v petici ohradily dvě stovky zaměstnanců rozhlasu.

Kroupa dnes zpochybňování své práce odmítl. Upozornil, že reportáž před odvysíláním prošla standardní schvalovací procedurou. Situace má podle něj řešení uvnitř rozhlasu, například v tom, že se oddělí jeho manažerské a žurnalistické vedení.

Zavoral řekl, že jako generální ředitel má právo hodnotit práci zaměstnanců rozhlasu. Podotkl také, že odmítl stížnosti Agrofertu na reportáž a jeho žádosti o omluvu. Trvá ale na tom, že reportáž byla pochybením z hlediska formy. "Z mého pohledu ta práce nebyla kvalitně odvedena," prohlásil. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání podle šéfa rozhlasu požádala o vyjádření, proč v reportáži "nedošlo k jednoznačné objektivitě". Stanovisko ke sporu má počátkem března dodat Etická komise Českého rozhlasu.

Senátorka ČSSD Eva Syková nechce, aby média suplovala práci policie. Doporučovala kvůli tomu, aby investigativní reportáže v rozhlase byly zřetelně odděleny podobně jako v České televizi. Renata Chmelová (KDU-ČSL) uvedla, že v kauze pochybil Zavoral svou kritikou. Václav Chaloupek z klubu STAN varoval před tlakem ANO, KSČM a SPD na veřejnoprávní média, stížnost Agrofertu byla podle něj "jednou ze zkoušek odolnosti".

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud