Články odjinud

Kauza Čapí hnízdo: Majitel měl do dneška vrátit dotaci, stále ale mlčí

Kauza Čapí hnízdo: Majitel měl do dneška vrátit dotaci, stále ale mlčí

Vlastník Čapího hnízda, firma Imoba z holdingu Agrofert, měl do pondělí pod hrozbou penále vrátit padesátimilionovou dotaci. Coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace k tomu Imobu vyzval Úřad regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy. Zda k tomu došlo, ale není jasné.

Společnost Imoba patřící holdingu Agrofert, která vlastní areál Čapí hnízdo, udržuje veřejnost v napětí. Není totiž jasné, zda uposlechla výzvu Úřadu Regionální rady regionu Střední Čechy a do pondělí dobrovolně vrátila padesátimilionovou evropskou dotaci, která byla určena na stavbu Čapího hnízda.

„Nyní není co komentovat. Imoba se k tomu vyjádří v příštích dnech,“ řekl deníku E15 mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka. Imoba přitom dříve uvedla, že se k dotaci ještě před ukončením lhůty vyjádří. Na dotaz, zda to znamená, že firma dotaci nevrátila, odpověděl Hanzelka, že se k tomu nebude vyjadřovat. Středočeský dotační úřad se k vymáhání částky také hodlá vyjádřit až během týdne.

Regionální rada požadovala po firmě Imoba vrácení částky kvůli podezření z dotačního podvodu, kvůli kterému je trestně stíhán premiér Andrej Babiš a jeho blízcí včetně manželky a dětí. Z podvodu je podezřívá jak česká policie, tak Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), z jehož zprávy středočeský úřad vycházel. Původně byl ke stíhání sněmovnou vydán i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, státní zástupce však jeho stíhání zastavil.

Podrobnosti na E15