Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kauza Čapí hnízdo: Středočeská opozice má plán, jak zatlačit na Brusel, aby řekl verdikt nad Babišem

Kauza Čapí hnízdo: Středočeská opozice má plán, jak zatlačit na Brusel, aby řekl verdikt nad Babišem

Středočeští politici chtějí zatlačit na Evropskou unii, aby se jasněji vyjádřila, zda šlo v kauze Čapí hnízdo o dotační podvod. Plánují, že farmu nevyjmou z projektů financovaných EU. Tím by se případem, který se dotýká premiéra Andreje Babiše, musely evropské orgány zabývat i dále. O plánu informovaly Hospodářské noviny.

O ponechání, či vyřazení Farmy Čapí hnízdo z projektů financovaných EU rozhodne na přelomu leda a února Výbor Regionální rady spadající pod Regionální operační program Střední Čechy. Středočeská opozice zde má většinu. Její návrh tak má reálnou šanci na úspěch. Pro HN potvrdilo svůj záměr hlasovat proti vyřazení 8 z 15 členů. Jde o politiky ODS, TOP 09 a STAN.

„Pokud bychom to vyjmuli, dotace už nebude evropská, ale národní. Zároveň by to znamenalo, že je to pro unii uzavřená záležitost. Proto chceme, aby se tím nadále zabývala Evropská komise,“ praví člen výboru Jan Jakob (TOP 09).

Politici věří, že svým postupem přimějí Brusel, aby se jasněji vyjádřil, zda projekt dostal dotaci v rozporu s pravidly. Evropská komise však zatím nechce prozradit, jak by postupovala, pokud by opoziční varianta zvítězila.

Ministerstvo financí tvrdí, že pokud středočeští politici svůj záměr uskuteční, stále má možnost, jak Čapí hnízdo vyřadit z projektů, na které EU přispěla svými penězi.

Kauzou se zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Jeho závěry jsou zatím neveřejné. Poslanci z mandátového a imunitního výboru, kteří ji četli, ale tvrdí, že mluví o podvodu. Kvůli vyšetřování případu žádají vyšetřovatelé po Poslanecké sněmovně vydání premiéra Andreje Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1