Kauza H-System: Zástupce ombudsmanky Křeček usadil klienty zkrachovalé firmy. Chce pro ně ale pomoc | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kauza H-System: Zástupce ombudsmanky Křeček usadil klienty zkrachovalé firmy. Chce pro ně ale pomoc

Kauza H-System: Zástupce ombudsmanky Křeček usadil klienty zkrachovalé firmy. Chce pro ně ale pomoc

Podle zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka si za nastalou situaci mohou lidé z Horoměřic sami. Křeček v rozhovoru pro Blesk.cz označil rozsudek ohledně vystěhování šedesáti rodin zkrachovalého H-Systemu za správný. Je ale podle něj v rozporu s lidským cítěním, a proto by měl prý zasáhnout stát.  

Překvapilo vás rozhodnutí soudu z minulého týdne, že domy klientů H-Systemu v Horoměřicích budou prodány a oni musí pryč?

Překvapivé je jen, že Nejvyššímu soudu trvalo tři roky, než takový rozsudek vynesl, což o justici něco vypovídá. Ale obsah rozsudku byl předvídatelný. Ti lidé stavěli na pozemku a na budovách, které jim nepatřily.

Považujete rozsudek za spravedlivý?

Rozhodnutí soudu je právně v pořádku, ale je natolik nepřijatelné pro občany, že nebude realizováno. Protože je v rozporu s lidským cítěním, s přijatelností práva. A tento rozsudek nikdo, včetně předsedy vlády, není ochoten akceptovat.

Z některých vašich dřívějších komentářů jako by vyplývalo, že si 60 rodin za situaci může samo...

Oni si za to samozřejmě mohou. Především za to ale může vedení družstva (Svatopluk, pozn. red.), které je v tom nechalo. Domky, které dostavěli, byly za jejich peníze. Nikdo z nich však není zapsán jako vlastník. No a stavět, když nejsem vlastník, je v rozporu s platným právem.

Je v pořádku, že se do kauzy vložili politici?

No bezpochyby. Premiér Babiš do toho vstoupil poměrně šťastným způsobem, nehrnul se nijak na tribunu. Pokud vím, seděl vzadu (na jednání družstva Svatopluk, pozn. red.) a poslouchal. Majetek, který má konkurzní správce, musí být prodán a musí ho někdo koupit. Měl by ho koupit stát, rozdělit spravedlivě a přihlédnout k tomu, kdo stavěl a kdo ne. Soud to žádným rozsudkem napravit nemůže.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.