Kauza Promopro: úředníci jsou nevinní, podnikatelé půjdou do vězení | info.cz

Články odjinud

Kauza Promopro: úředníci jsou nevinní, podnikatelé půjdou do vězení

Osvobození trojice bývalých vysoce postavených úředníků ze sekce pro české předsednictví EU, které obžaloba vinila v tzv. kauze Promopro, je pravomocné. Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud. Odvolací senát zároveň stanovil, že do vězení půjde všech sedm obžalovaných podnikatelů.

Soud zpřísnil trest Václavu Čadovi, který jako jediný původně odešel od soudu s podmínkou. Nejpřísněji potrestaným zůstal jednatel Promopra Jaroslav Veselý, který si odpyká devět let odnětí svobody.

Obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku čelila někdejší šéfka předsednické sekce Jana Hendrichová, právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík. Městský soud v Praze je už předloni označil za "obětní beránky", kteří k trestné činnosti neměli žádný motiv. Státní zástupce Tomáš Černý se proti tomuto rozhodnutí odvolal, avšak neúspěšně.

Černý naopak uspěl s odvoláním proti mírnějšímu trestu Čady a také s námitkou, že jednotlivým podnikatelům by měl soud uložit povinnost k vydání bezdůvodného obohacení České republice.

Promopro získalo v roce 2008 od úřadu vlády bez výběrového řízení zakázku na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví. Veselý pak podvodně předkládal k vyúčtování i faktury za smyšlené služby. Další odsouzení muži převáděli nelegálně získané peníze na jiné firmy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud