Kauza tygrů na Žatecku: Celníci našli čerstvě zabitou šelmu a desítky zmražených těl zvířat | info.cz

Články odjinud

Kauza tygrů na Žatecku: Celníci našli čerstvě zabitou šelmu a desítky zmražených těl zvířat

V kauze nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci a policisté tělo čerstvě usmrceného tygra a také kůže velkých kočkovitých šelem. V objektu využívaném jedním z trojice obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky. Je proto pravděpodobné, že vyšetřovatel vůči tomuto muži rozšíří trestní stíhání. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci celní správy a policie.

Po pondělní razii policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze, na Českolipsku a na Žatecku. Podle policistů nakládali s mrtvými těly tygrů v rozporu s právními předpisy a přinejmenším tuto neděli jednoho z tygrů zastřelili. Cílem činnosti organizované skupiny byl finanční zisk, a to prostřednictvím výroby produktů tradiční čínské medicíny.

Soud v České Lípě dnes poslal do vazby dva muže v případu neoprávněného nakládání s těly zvířat, jedním z nich je Asiat. Soud rozhoduje ještě o vazbě Ludvíka Berouska staršího, vinu odmítá.

Na dotaz novinářů, zda spáchal něco protiprávního, Berousek při příchodu na soud odpověděl: "Ne, opravdu." Se zahájením trestního stíhání nesouhlasí ani jeho advokát Petr Šťastný. "Proti němu (zahájení trestního stíhání) jsme podali do protokolu (na policii) stížnost," řekl obhájce.

Při vyšetřování nelegálního nakládání se zvířaty nalezli celníci a policisté tělo čerstvě usmrceného tygra a také kůže velkých kočkovitých šelem. V objektu využívaném jedním z obviněných mužů navíc objevili 20 zmražených těl jiných chráněných živočichů, například bobra, ledňáčka nebo poštolky.

Po pondělní razii policie obvinila z neoprávněného nakládání s chráněnými zvířaty muže ve věku 35, 56 a 67 let, kteří mají trvalé bydliště v Praze, na Českolipsku a na Žatecku. Jedním z nich je Vietnamec, eskorta ho přivedla k soudu jako druhého. Vietnamský tlumočník novinářům řekl, že v jeho domovině se různé masti a oleje z tygrů používají k léčení stovky let a jsou velice populární.

Podle policistů obvinění nakládali s mrtvými tygry v rozporu s právními předpisy a přinejmenším před třemi dny jednoho z tygrů zastřelili. Cílem činnosti organizované skupiny byl finanční zisk, a to prostřednictvím výroby produktů tradiční čínské medicíny.

Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a policisté v Praze, středních a severních Čechách. Provedli sedm domovních prohlídek, tři prohlídky nebytových prostor včetně dvou stánků v areálu pražské tržnice SAPA. Zajistili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako jsou masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti.

Ludvík Berousek provozuje zoopark Bašť severně od Prahy i zoopark v Doksech na Českolipsku. Kromě Berouska by měli být obviněni i vietnamský obchodník, jenž zajišťoval prodej, a preparátor ze severních Čech, který měl na starosti zpracování mrtvého zvířete.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud