„Každé mimino chce víc mlíka!“ Poslanec si na plénu řekl o vyšší plat. Co s tím chtějí udělat ostatní? | info.cz

Články odjinud

„Každé mimino chce víc mlíka!“ Poslanec si na plénu řekl o vyšší plat. Co s tím chtějí udělat ostatní?

Poslanci se v rámci druhého čtení věnovali novele, která má od příštího roku zpomalit hrozící skokový růst platů vrcholných politiků. Kritiku sklidil návrh SPD Tomia Okamury, aby platy zůstaly i další tři roky zmrazené. A pozdvižení vyvolalo vystoupení poslance Petra Pávka, který si na plénu svérázně řekl o víc peněz. Piráti zase chtějí počítat platy z průměrné mzdy v celé ekonomice, nikoli z průměru ve veřejné sféře, jak je tomu nyní. Bez přijetí předlohy platy vrcholných politiků skokově vzrostou.

Na vystoupení  Petra Pávka, který je poslancem za hnutí STAN upozornil server Novinky.cz„Každý zaměstnanec chce od svého zaměstnavatele přidat. Každé mimino chce víc mlíka, každý důchodce chce vyšší penze. Já tady stojím, možná jako jediný v sále, a říkám, ano, já chci přidat, protože ve všech ostatních oblastech jsme přidali a přidáváme dál,“ prohlásil poslanec. První místopředseda STAN Vít Rakušan se od jeho slov v reakci pro zmíněný server distancoval a označil je za individuální názor svého kolegy.

Okamura a Piráti navrhli změny

Ve druhém čtení se řešily poslanecké úpravy Tomia Okamury a piráta Jakuba Michálka. Ve výborech tito politici se svými návrhy neuspěli. Michálek obhajoval svůj požadavek argumentem, že když vláda zvýší platy učitelům a státním zaměstnancům, zvyšuje tím i platy politiků.

"Platy politiků a představitelů státní moci jsou již dostatečně vysoké," zdůvodňoval návrh na jejich zmražení Okamura. Předseda STAN Petr Gazdík jej označil za orgie populismu a Okamurovi doporučoval, aby se vzdal vozidla s řidičem, který má možnost využívat z funkce místopředsedy Sněmovny. "Možná by to šlo zamrazit jenom vedení Sněmovny," přidal se předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Z SPD pak naopak znělo, že Gazdík by měl jít příkladem a vzdát se celoročního platu.

Současný systém stanovování platů politiků někteří poslanci hájili. Připomínali, že jde o automat, aby politici do svých platů nezasahovali. Současné návrhy toto pravidlo podle nich porušují. "Prostě ten populismus je naprosto neodolatelný," uvedl šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura připomněl, že jde o novelu jednobarevné vlády ANO, která nikdy nezískala důvěru. Debata o platech nakonec zabrala asi hodinu a půl.

Jaké budou platy politiků?

Sněmovna se tématu věnuje v návaznosti na hrozící skokový růst platů o desítky procent. Projednávaná předloha má míru navýšení snížit. Platy ústavních činitelů se tak mají podle vládního návrhu od příštího roku sice zvýšit, ale pouze v návaznosti na růst průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Nezvýší se koeficient, kterým se tato mzda násobí. Plat poslance a senátora tak podle dřívějších informací vzroste asi o 6000 korun. Pokud by předloha schválena nebyla, zvýšil by se o dalších 8000 korun.

Pro výpočet platů politiků je zásadní platová základna, od níž se odvíjí. Pro letošní rok se základna počítá jako 2,5násobek průměrné hrubé měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře. V minulých letech byl koeficient nižší a od roku 2015 postupně narůstal. Příští rok a v následujících letech měl vzrůst koeficient podle platného zákona na 2,75.

Vláda ANO navrhla, aby do budoucna zůstal na letošních 2,5. Pokud Parlament předlohu schválí, bude se růst platů odvíjet pouze od růstu mzdy v nepodnikatelské sféře a platová základna se bude vypočítávat podle stejného koeficientu jako letos. Není ale jisté, zda novela projde celým schvalovacím procesem tak, aby mohla začít platit od ledna.

Piráti také chtějí v doprovodném usnesení vyzvat poslance, aby dodržovali zákon tak, že by v době nemoci dostávali 60 procent platu. Sněmovna by podle Pirátů také měla určit orgán, který by rozhodoval o platových sankcích za neomluvené absence. Podle jejich návrhu by to měl být mandátový a imunitní výbor.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud