Každý druhý tu má exekuci. Obchodníky s chudobou chce město porazit odříznutím od dávek | info.cz

Články odjinud

Každý druhý tu má exekuci. Obchodníky s chudobou chce město porazit odříznutím od dávek

Severočeské Obrnice, jedno z nejzadluženějších míst Česka, kde má každý druhý exekuci, chce bojovat s problémovými nájemníky za pomoci dalšího nástroje. Místní radní rozhodli, že obyvatelé nejméně tří panelových domů na místním sídlišti nebudou dostávat doplatky na bydlení. Vedení obce to umožňuje novela zákona o pomoci v hmotné nouzi.

Starostka dvoutisícových Obrnic Drahomíra Miklošová (ODS) si stěžuje na omezené způsoby, jak bojovat s byznysem s chudobou, dlouhodobě. „Nejvíce mě zlobí vymahatelnost práva. Je neuvěřitelné, co dokáže způsobit byznys s chudobou. V Obrnicích je kvůli němu velkým problémem bydlení. Kvůli neplatičům musí panelový dům opustit i slušní lidé, kteří mají v domě majetek. Problém to představuje i pro ty, kteří si byty koupili na hypotéku, a nyní splácí něco, kde nemohou bydlet," vyprávěla před několika měsíci redakci INFO.CZ, která přinesla z nejzadluženějšího města v Česku reportáž.

Na místním sídlišti, které z vrchu ohraničuje vybydlený panelový dům, kteří museli jeho obyvatelé opustit, a zezdola „nejvíce problémová“ ulice, se nežije lehce. Část místních si tu koupila byt už v dřívějších dobách, když se přistěhovala do obce poblíž Mostu za prací. Jenže dnes se tu 3+1 prodává za 100 tisíc korun. A za to si nikde jinde nic nekoupíte. „Prostě tu nějak dožiju,“ vyprávěla novinářům šedesátnice, než se rezignovaně vydala s igelitkami v rukou dál do kopce.

Spekulanti, kteří vykupují byty na obrnickém sídlišti za mizivé ceny, je pak pronajímají dál za přemrštěné částky. Často navíc platba proudí od státu formou dávek.

Spekulanti v mnoha případech neodvádí platby za služby a do společného fondu oprav, a nutí tak společenství vlastníků bytu se zadlužovat. Vedení Obrnic se snaží s nimi různými způsoby bojovat. K těm radikálním patří výkup bytů, které skončily v exekuci, a následné zbourání celého baráku. Demolice už postihla čtyři z nich.

Teď radní využijí i možnost nevyplácet do „problémových ulic“ doplatky na bydlení. „Novela upravuje postup při posouzení nároku na doplatek na bydlení, oproti dosavadní praxi tak mají obce konečně nějakou páku mírnit stále sílící příval problémových nájemníků do domů a bytů vlastněných spekulanty, kteří přes ně inkasují právě dávky na bydlení, ačkoli neplatí za služby ani do fondu oprav. Zatím jsme vybrali tři domy, které přistěhovalci už téměř zdevastovali. Pokud to však bude v souladu s metodikou, rozšíříme opatření na celé sídliště," plánuje starostka.

Nová praxe může ale podle odborníků negativně dopadnout na chudé rodiny, které si nemohou příliš vybrat, kde budou bydlet. „Chudé, zadlužené rodiny většinou nemají na vybranou. Stěhují se z místa na místo, nezřídka jsou tyto manévry řízeny spekulanty, ne jejich volbou. Označení míst, kde nově příchozí nezískají nárok na doplatek na bydlení, jen odsune problém o ulici dál, nevyřeší ho. Snaha obcí bránit koncentraci problémů je legitimní jen v případě, že pro lidi v nouzi existuje plán B – dostupné a důstojné bydlení,“ říká pro INFO.CZ Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi.

Podobně vidí problém i Lucie Trlifajová, která se zabývá oblastí sociálního vyloučení. „Ztráta doplatku na bydlení může mít zásadní dopad na často již tak špatnou situaci lidí v těchto lokalitách a ještě více prohloubit jejich situaci sociálního vyloučení. Zároveň je ovšem pravda, že některé obce jsou zcela neadekvátně zatíženy koncentrací lidí ve špatné sociální situaci a potřebují systematičtější podporu pro řešení této situace. Zásadní problém je absence zákona o sociálním bydlení,“ říká Trlifajová.

Jak se žije v zadlužených Obrnicích? A má obec i své úspěšné příběhy? Přečtěte si rerpotáž INFO.CZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud