Každý pes, jiná ves? Nebojte se říct si operátorům o slevu, radil lidem náměstek. Mládek to chce zakázat | info.cz

Články odjinud

Každý pes, jiná ves? Nebojte se říct si operátorům o slevu, radil lidem náměstek. Mládek to chce zakázat

O cenách tuzemských mobilních tarifů se v posledních týdnech hojně debatuje. Kritici operátorům vyčítají, že Češi platí za stejné služby více, než lidé v zahraničí. Náměstek ministerstva obchodu a průmyslu pro telekomunikaci Lubomír Bokštefl českým zákazníkům radil, aby byli aktivnější a nebáli se vyjednat si slevu. Jeho nadřízený, ministr Jan Mládek ale chce takovou praxi zakázat.  

„Řada soukromých uživatelů využívá lepších cen. Nebojí si je vyjednat,“ uvedl Bokštefl v rozhovoru se čtenáři serveru Aktuálně.cz. Čechům vzkázal, že mají najít odvahu, aby začali s operátory o cenách více jednat.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) však v návrhu novely telekomunikačního zákona, kterou ve středu odeslal na vládu, takovou praxi zakazuje. Pokud předloha projde v původním znění, operátoři nebudou moci ve snaze o udržení zákazníka, který chce odejít ke konkurenci, nabízet slevy nebo speciální levnější tarify.

Změna mobilního tarifu bude možná jen podle zveřejněného ceníku. Slevy budou moci být, ale budou muset být v ceníku operátorů napsané, řekl dnes Mládek novinářům. „Neznamená to, že nebudou slevy, ale měl by každý vědět, že když zaplatím tolik, mám nárok na toto,“ vysvětlil ministr. Týká se to podle něj malých spotřebitelů i firem. „Problém nyní tkví v tom, že je to celé rozplizlé,“ dodal.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) upozornil, že zákaz individuálních cen volání pro spotřebitele by mohl vést k zakonzervování cen v odvětví. „Není to pozitivní krok. Zajímalo by mě, co k tomu ministerstvo vedlo. Jediná konkurence, která na mobilním trhu trochu funguje, je vyhrožování tím, že odejdu za lepší nabídkou. Když se spotřebitel choval aktivně, mohl dostat solidnější nabídku,“ řekl iHNed.cz právník dTestu Miloš Borovička.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud