Každý šestý kontrolovaný cizinec v Česku pracuje nelegálně. Firmám za to hrozí milionové pokuty | info.cz

Články odjinud

Každý šestý kontrolovaný cizinec v Česku pracuje nelegálně. Firmám za to hrozí milionové pokuty

Každý šestý kontrolovaný cizinec v Česku pracuje nelegálně. Firmám za to hrozí milionové pokuty
 

Celníci a policisté minulý týden při celostátní kontrole odhalili 122 nelegálně zaměstnaných cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Z kontrolovaných 719 pracujících cizinců to byl každý šestý. Cizinci i majitelé firem, u nichž pracovali, jsou podezřelí z porušení zákona o zaměstnanosti. Zaměstnavatelům za to hrozí sankce až deset milionů korun. Informační povinnost k úřadu práce nesplnili zaměstnavatelé tří čtvrtin kontrolovaných cizinců.

"Zjištěná porušení vybraných ustanovení zákona o zaměstnanosti budou jednotlivými celními úřady postoupena k dalšímu řízení na místně příslušné Oblastní inspektoráty práce," doplnila mluvčí generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Kontrola se zaměřila na subdodavatele automobilového průmyslu.

Nejvíce podezření na nelegální práci cizinců ze zemí mimo EU kontrola zjistila v Libereckém, Karlovarském, Královéhradeckém kraji a v Praze. Informační povinnost nedodrželi zejména zaměstnavatelé na Plzeňsku.

Policisté se zaměřili také na potírání trestné činnosti související s nelegální migrací a paděláním dokladů. Výsledky potvrdily trend zaměstnávání cizinců zejména z Ukrajiny a Moldavska bez platného pracovního povolení. Kontrola zjistila 104 lidí při nezákonné výdělečné činnosti a tři lidi, kteří v Česku nelegálně pobývají. Policie zahájila 110 řízení o správním vyhoštění, nejvíce (26) jich bylo v Karlovarském kraji. Dalších 172 se dopustilo přestupku a 57 dostalo blokovou pokutu, jejichž celková výše dosáhla 28.400 korun.

Kontrolní akce nazvané Factory 2018 se zúčastnilo zhruba 200 celníků a 370 policistů. Zkontrolovali 719 pracujících cizinců, z nich 414 bylo občany EU a 305 pracovníků ze zemí mimo EU. Zkontrolovali 72 zaměstnavatelů v Česku. Před týdnem například kontrolovali v areálu Amazonu v Dobrovízi u Prahy, zda jsou všichni pracovníci zaměstnáni legálně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud