Každý šestý kontrolovaný cizinec v Česku pracuje nelegálně. Firmám za to hrozí milionové pokuty | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Každý šestý kontrolovaný cizinec v Česku pracuje nelegálně. Firmám za to hrozí milionové pokuty

Každý šestý kontrolovaný cizinec v Česku pracuje nelegálně. Firmám za to hrozí milionové pokuty
 

Celníci a policisté minulý týden při celostátní kontrole odhalili 122 nelegálně zaměstnaných cizinců ze zemí mimo Evropskou unii. Z kontrolovaných 719 pracujících cizinců to byl každý šestý. Cizinci i majitelé firem, u nichž pracovali, jsou podezřelí z porušení zákona o zaměstnanosti. Zaměstnavatelům za to hrozí sankce až deset milionů korun. Informační povinnost k úřadu práce nesplnili zaměstnavatelé tří čtvrtin kontrolovaných cizinců.

"Zjištěná porušení vybraných ustanovení zákona o zaměstnanosti budou jednotlivými celními úřady postoupena k dalšímu řízení na místně příslušné Oblastní inspektoráty práce," doplnila mluvčí generálního ředitelství cel Hana Prudičová. Kontrola se zaměřila na subdodavatele automobilového průmyslu.

Nejvíce podezření na nelegální práci cizinců ze zemí mimo EU kontrola zjistila v Libereckém, Karlovarském, Královéhradeckém kraji a v Praze. Informační povinnost nedodrželi zejména zaměstnavatelé na Plzeňsku.

Policisté se zaměřili také na potírání trestné činnosti související s nelegální migrací a paděláním dokladů. Výsledky potvrdily trend zaměstnávání cizinců zejména z Ukrajiny a Moldavska bez platného pracovního povolení. Kontrola zjistila 104 lidí při nezákonné výdělečné činnosti a tři lidi, kteří v Česku nelegálně pobývají. Policie zahájila 110 řízení o správním vyhoštění, nejvíce (26) jich bylo v Karlovarském kraji. Dalších 172 se dopustilo přestupku a 57 dostalo blokovou pokutu, jejichž celková výše dosáhla 28.400 korun.

Kontrolní akce nazvané Factory 2018 se zúčastnilo zhruba 200 celníků a 370 policistů. Zkontrolovali 719 pracujících cizinců, z nich 414 bylo občany EU a 305 pracovníků ze zemí mimo EU. Zkontrolovali 72 zaměstnavatelů v Česku. Před týdnem například kontrolovali v areálu Amazonu v Dobrovízi u Prahy, zda jsou všichni pracovníci zaměstnáni legálně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.