Kdo jsou cizinci v Česku? Přichází za prací, stále jich ale není dost | info.cz

Články odjinud

Kdo jsou cizinci v Česku? Přichází za prací, stále jich ale není dost

V Česku žije podle nejnovějších dat téměř půl milionu cizinců. Už několik let většina z nich tradičně pochází z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Co ukazuje bližší pohled na statistiky? Jeden fakt je jasný: migranti přichází do Česka hlavně za prací. Kde jsou zaměstnaní a kolik berou?

Většina cizinců, kteří přišli do tuzemska, tu pracuje. V roce 2015 to bylo více jak 400 tisíc migrantů, což je zatím rekord od vzniku země. „Zaměstnaných občanů cizí státní příslušnosti tu bylo 323 tisíc, živnostníků pak 84 tisíc,“ upřesňuje předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. Pro srovnání: před deseti lety to bylo 152 tisíc zaměstnanců a 67 tisíc živnostníků.

Skupině zaměstnanců jasně dominují Slováci: tvoří skoro polovinu ze všech. Následují je Ukrajinci a Poláci. Celkově je drtivá většina, konkrétně 76 procent, z některé ze zemí Evropské unie. Naopak u živnostníků vedou Vietnamci, Ukrajinci a až na třetím místě Slováci.

Do vývoje se v posledních letech výrazně promítla ekonomická krize a nové zákony, které v návaznosti na ni přišly. Kvůli ochraně pracovního trhu se velmi zpřísnily podmínky, za kterých můžou migranti za prací do Česka přijít. A do statistik se to jasně promítlo. V pokrizových letech rapidně klesl počet cizinců třeba z Ukrajiny. Snížil se i celkový počet zahraničních pracovníků. V roce 2010 jich bylo jen zhruba tři sta tisíc.

Mnohem častěji do Česka naopak začali směřovat lidé z nových členských států EU, kteří nemuseli projít přísnými kritérii. A pro zaměstnavatele byli cenově stále zajímaví. V poslední době tak mnoho Ukrajinců vystřídali Rumuni nebo Bulhaři. Nejvíce se to projevilo ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu. Zatímco před krizí pracovalo ve stavebnictví skoro 100 tisíc lidí ze zemí mimo EU, v roce 2015 jich bylo jen něco před dvacet tisíc. A část lidí, kteří přišli o povolení k zaměstnaní, si pořídila živnost.

Většina cizinců si vydělá méně než Češi. Na vyšší platy ale dosáhnou Slováci a Rusové. Konkrétně si v komerční sféře Slováci přijdou na 33 226 korun a ve veřejné 35 604 korun. Důvod je zřejmě jednoduchý: v Česku zůstávají především ti vysokoškolsky vzdělaní, kteří si tak většinou seženou i lépe placené zaměstnání.

Jenže ani přes tři sta tisíc zaměstnanců z řad cizinců není podle českých firem dost. S rekordně nízkou nezaměstnaností volají už několik měsíců sborově po jednodušší cestě, jak do Česka přivést další cizince. Podle několik měsíců staré analýzy Hospodářské komory by si podniky rády rozebraly až dvacet tisíc pracovníků z řad cizinců ze třetích zemí.

Třeba právě s Ukrajinci mají totiž dobré zkušenosti. V cestě jim ale stojí složitost procedury a systém Visapoint, přes který se cizinci hlásí k pohovorům na konzuláty. Jenže ten jde na Ukrajině nebo ve Vietnamu popsat spíše jako nefunkční. Lidem se do systému mnohdy podaří přihlásit až za pomoci zprostředkovatele, kterému za to zaplatí až stovky eur. Ministerstvo zahraničí se brání, že konzuláty jsou přetížené a některé už v posledních měsících personálně posílilo. Pro Ukrajince pak přišlo se speciálním projektem, v rámci něhož by se Visapointu dokonce vyhnuli. Zatím ale míří na kvalifikované pracovníky. Firmy přitom volají spíše po nízkokvalifikovaných profesích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud