KDU-ČSL a STAN hledají kandidáta proti Zemanovi. Jméno zazní brzy, Gazdíkův favorit je Drahoš | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KDU-ČSL a STAN hledají kandidáta proti Zemanovi. Jméno zazní brzy, Gazdíkův favorit je Drahoš

KDU-ČSL a STAN hledají kandidáta proti Zemanovi. Jméno zazní brzy, Gazdíkův favorit je Drahoš

Koalice KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) by během následujících týdnů měla zveřejnit své stanovisko, koho podpoří v prezidentských volbách. ČTK to řekl předseda STAN Petr Gazdík. Jeho osobním favoritem je bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Gazdík si myslí, že kampaně uchazečů o funkci hlavy státu a politických stran před volbami do Sněmovny se budou vzájemně ovlivňovat, věří ale v moudrost voličů.

„Když si pozorně přečtete koaliční smlouvu (KDU-ČSL a STAN), tam je to napsáno, že koalice vyhlásí společně svého prezidentského kandidáta,“ řekl Gazdík. Lidovci a starostové o otázce nyní jednají, připustil. „Kdybyste se mě ptali na soukromý názor Petra Gazdíka, tak můj osobní názor je, že ideálním kandidátem je pan profesore Drahoš. Říkám to už od podzimu,“ dodal.

Současný prezident Miloš Zeman podle Gazdíka vede a do voleb povede kampaň, i když tvrdí opak. Vést by ji mohl i tím, jak bude řešit situaci po volbách. "Pan prezident celou dobu svého prezidentského úřadu má originální řešení, už třeba tím, že říká, že ústavní zvyklosti jsou idiotské," řekl Gazdík.

„Kampaň povede (Zeman) už třeba i tím způsobem, jakým bude řešit situaci po volbách z hlediska vzniku koalice a vzniku vlády. To, čeho se osobně obávám, je zdravotní stav pana prezidenta, jeho schopnosti zem vést, nejenom do konce volebního období, ale už vůbec po dobu dalších pěti let,“ dodal Gazdík.

Sněmovní a prezidentská kampaň se podle něj navzájem ovlivní. „Já ale věřím, že český volič je moudrý volič, zatím tomu vždy v historii bylo, že se snažil vyvažovat,“ řekl Gazdík. Kdyby například volby do Sněmovny dopadly výrazně ve prospěch hnutí ANO a extremistických sil, voliči by se podle něj mohli snažit situaci vyvážit při volbách prezidentských. „Protože si uvědomují, jak obrovská rizika naší zemi hrozí,“ vysvětlil.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.