Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kdy Zeman oznámí, zda bude znovu kandidovat? Známe konkrétní datum

Kdy Zeman oznámí, zda bude znovu kandidovat? Známe konkrétní datum

S rozhodnutím, jestli se o svůj úřad bude znovu ucházet nebo odejde do politického důchodu, napíná prezident Miloš Zeman veřejnost už dlouho. Dnem, kdy by měl vystoupit a říct, jak se rozmyslel, má být pátek 10. března.

„Datum potvrdíme s dostatečným předstihem. V současné době plánujeme tiskovou konferenci na pátek 10. března,“ potvrdil pro INFO.CZ mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Oznámení případné kandidatury v jarním termínu avizoval Hrad už před časem.

Pokud by se rozhodl znovu oslovit voliče, čekala by Zemana kampaň stejně jako jeho soupeře. Navrhnout ho může skupina alespoň 20 poslanců nebo deseti senátorů. Jinak by podle ústavy jeho tým musel znovu posbírat 50 tisíc podpisů pod petici, aby se voleb mohl zúčastnit.

Ve volbách v roce 2013 byl Zeman s předstihem prvním ze všech uchazečů o post hlavy státu, který ministerstvu vnitra petici dodal.

Vstupenka k volbám

Stranickou podporu by prezident mohl získat například od ČSSD. Strana jméno svého oficiálního kandidáta do klání o Hrad prozradí až po březnovém sjezdu. Řada sociálních demokratů podporu stávajícího prezidenta prosazuje, jiným je ale proti srsti. Původně chtěl předseda socialistů Bohuslav Sobotka o tom, koho jeho strana vyšle do voleb, rozhodnout v celostranickém referendu. Postupně ale od návrhu ustupuje. Není navíc jisté, zda v případě, že hlasy pro Zemana v Lidovém domě převáží, bude z něj přímo kandidát strany nebo jen člověk, kterého ČSSD veřejně podpoří a doporučí svým voličům. 

Do souboje o Hrad se zatím rozhodl vstoupit textař a podnikatel Michal Horáček a lékař a občanský aktivista Marek Hilšer, ambicí se netajil ani předseda republikánů a nepřehlédnutelná postava české politiky 90. let Miroslav Sládek.

O působení ve vrcholné státnické funkci uvažuje i končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Parlamentní strany zatím své kandidáty nezveřejnily. V případě hnutí ANO se mluví o současném ministru obrany Martinu Stropnickém, ale podporu v jeho řadách má právě i Zeman.

V prvním kole by Češi měli o příští hlavě státu rozhodovat přímou volbou v druhé polovině ledna 2018. Dva týdny poté se bude konat druhé kolo, kde lidé vyberou ze dvou nejsilnějších kandidátů, pokud ovšem jeden z nich rovnou nezíská nadpoloviční většinu hlasů. Současný mandát vyprší Miloši Zemanovi k 8. březnu příštího roku. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1