Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klaus: Helmuta Kohla jsem měl rád. I když mu Evropa „vděčí“ za euro

Klaus: Helmuta Kohla jsem měl rád. I když mu Evropa „vděčí“ za euro

Na zesnulého Helmutha Kohla vzpomínají i čeští polici. Někdejší německý kancléř zemřel v pátek ve věku 87 let. Patřil k největším evropským státníkům, říkají Češi. Má velké zásluhy na sjednocení Německa, ale i na budování EU a na posílení česko-německých vztahů. Bývalý prezident Václav Klaus připomněl, že „zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura“. Tedy společné měny, které se Klaus brání. Kohla však měl rád.

„Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století,“ uvedl Václav Klaus v reakci na smrt německého kancléře Helmuta Kohla, kterého trápilo zdraví dlouhodobě a poslední léta svého života strávil již připoután na invalidním vozíku.

Klaus: Měl jsem ho rád

Kohl naposledy vydechl v pátek ve svém domě, dožil se 87 let. „Jeho tragický prožitek 2. světové války ho vedl k tomu, že byl přesvědčeným zastáncem sjednocené Evropy, který věřil, že právě evropské sjednocení zabrání budoucím válkám,“ pokračuje bývalý prezident.

Kohl byl podle Klause svůj a nebylo ho snadné ovlivnit. „Své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat – zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura, což byl pro něho navýsost politický projekt, na jehož ekonomické náklady nebral zřetel.

Velmi jsem si vážil toho, že dokázal pochopit situaci České republiky, státu, který měl po staletí s Německem složité vztahy,“ vzpomíná Klaus a připomněl, že oba státníci spolu podepsali Česko-německou deklaraci. „Měl jsem ho rád,“ uzavřel vzpomínky Klaus.

Celý text si můžete přečíst na webu Blesk.cz.