Klaus: Helmuta Kohla jsem měl rád. I když mu Evropa „vděčí“ za euro | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klaus: Helmuta Kohla jsem měl rád. I když mu Evropa „vděčí“ za euro

Klaus: Helmuta Kohla jsem měl rád. I když mu Evropa „vděčí“ za euro

Na zesnulého Helmutha Kohla vzpomínají i čeští polici. Někdejší německý kancléř zemřel v pátek ve věku 87 let. Patřil k největším evropským státníkům, říkají Češi. Má velké zásluhy na sjednocení Německa, ale i na budování EU a na posílení česko-německých vztahů. Bývalý prezident Václav Klaus připomněl, že „zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura“. Tedy společné měny, které se Klaus brání. Kohla však měl rád.

„Helmut Kohl byl jedním z největších státníků Evropy poslední čtvrtiny 20. století,“ uvedl Václav Klaus v reakci na smrt německého kancléře Helmuta Kohla, kterého trápilo zdraví dlouhodobě a poslední léta svého života strávil již připoután na invalidním vozíku.

Klaus: Měl jsem ho rád

Kohl naposledy vydechl v pátek ve svém domě, dožil se 87 let. „Jeho tragický prožitek 2. světové války ho vedl k tomu, že byl přesvědčeným zastáncem sjednocené Evropy, který věřil, že právě evropské sjednocení zabrání budoucím válkám,“ pokračuje bývalý prezident.

Kohl byl podle Klause svůj a nebylo ho snadné ovlivnit. „Své názory dokázal po dlouhá desetiletí v evropské a světové politice prosazovat – zejména jemu vděčí Evropa za zavedení eura, což byl pro něho navýsost politický projekt, na jehož ekonomické náklady nebral zřetel.

Velmi jsem si vážil toho, že dokázal pochopit situaci České republiky, státu, který měl po staletí s Německem složité vztahy,“ vzpomíná Klaus a připomněl, že oba státníci spolu podepsali Česko-německou deklaraci. „Měl jsem ho rád,“ uzavřel vzpomínky Klaus.

Celý text si můžete přečíst na webu Blesk.cz. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.