Klausova nová strana? Na pravici je přehuštěno, nacionální partaj ale chybí a může uspět | info.cz

Články odjinud

Klausova nová strana? Na pravici je přehuštěno, nacionální partaj ale chybí a může uspět

Václav Klaus mladší zakládá nový politický projekt, se kterým chce po eurovolbách usilovat o přízeň Čechů. Zatím toho příliš neprozradil, ale už teď víme, že se nová strana bude pohybovat kdesi v prostoru mezi ODS, která ho nedávno vyhodila, a SPD. Politolog Milan Znoj v reakci na to upozorňuje, že napravo od středu je sice přehuštěno, ale nacionální pravice tady kupodivu chybí. „Je to chytře vymyšleno, neznamená to ale, že se to povede. Nicméně šance jsou reálné,“ říká Znoj na dotaz INFO.CZ.

Václav Klaus mladší už prozradil, že jedním ze stěžejních programových témat strany bude rodina. Dle svých slov chce oslovit taky voliče na vesnici. „ODS se pod vedením Petra Fialy mění v umírněnou konzervativní pravici, která je přiměřeně proevropská i protievropská, když jde o národ, a přiměřeně proliberální i protiliberální, když jde o menšiny,“ uvažuje v této souvislosti Milan Znoj.

Podle něj – pokud jde o ODS – je strategie Petra Fialy a jeho vedení partaje zřejmě úspěšná. „Vždyť s ní ODS vyhrála soutěž o to, která ze stran zavedené pravice se prosadí v novém stranickém systému, kde je dominantní silou hnutí ANO,“ vysvětluje politolo. Zároveň ale upozorňuje, že tady vedle občanských demokratů byl vždy prostor také pro krajní pravici. „A vždy se našel někdo, kdo tuto potřebu politicky využil,“ připomíná Znoj.

„V poslední době se v tomto směru činil zejména Tomio Okamura,“ pokračuje politolog a připomíná, že se Okamura po posledních sněmovních volbách dostal na této vlně již podruhé do dolní komory. „Nejprve to vyšlo s Úsvitem, ale ten se záhy rozpadl, a nyní s SPD, která se zrovna rozkližuje. Václav Klaus vstupuje právě na toto politické pole a hodlá jej rozšířit směrem k ODS,“ říká Znoj.

Logická otázka tedy zní, zda může uspět. „Je to chytře vymyšleno, ale to neznamená, že se to povede. Nicméně šance jsou reálné, jelikož Tomio Okamura se stává nevěrohodný a ODS bledne v normalitě, což je příležitost pro Václava Klause mladšího,“ uvažuje Znoj. Jinak řečeno: Nacionalistická a protievropská pravice, která se bude pohybovat v prostoru mezi SPD a ODS, je podle něj „smutnou, leč reálnou perspektivou“ české politiky.

Václav Klaus mladší byl nedávno hostem Pavla Štrunce autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud