Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klausové v Česku hrozí nebezpečí. Nadstandardně ji tu vozí prezidentská ochranka

Klausové v Česku hrozí nebezpečí. Nadstandardně ji tu vozí prezidentská ochranka

Velvyslankyně na Slovensku a bývalá první dáma Livie Klausová se po Česku pohybuje s prezidentskou ochrankou. Upozornil na to článek na serverech iHNed.cz a Aktuálně.cz, které píší, že jí tu může hrozit nebezpečí. A připomínají, že na hradní ochranku za běžných okolností nemá jako velvyslankyně nárok.

Jak uvádí web Hospodářských novin, Klausová v Česku vždy dostane policejní auto s řidičem – ochráncem, který pečoval o její bezpečnost už v době, kdy byla první dámou. Policejní prezidium nestandardní krok odůvodňuje potřebou „eliminovat rizika“.

S odkazem na své policejní zdroje novináři uvádějí, že Klausová má bodyguardy jen v tuzemsku, na Slovensku vůči ní taková opatření neplatí. „Že pro ni jezdí, se musí tutlat, protože ji vozí a chrání lidi z Hradu, kteří pro ni většinou pracovali, už když byl prezidentem Klaus,“ vysvětluje zdroj redakci. Podle něj má Klausová tento servis i při návratu do Bratislavy.

Důvodem celé policejní akce mají být obavy vyvolané anonymními výhrůžkami. „V případě paní Klausové jde o to, že dostávala do Bratislavy výhrůžky a obálky s bílým práškem,“ cituje iHNed.cz nejmenovaný zdroj. Potenciálně nebezpečné zásilky údajně chodily přímo na ambasádu.

„Evidujeme bezpečnostní incident na přelomu let 2014 a 2015, a to v souvislosti se zásilkou obsahující nebezpečnou látku, která byla na zastupitelský úřad doručena ze Švédska,“ upřesnila pro server okolnosti tohoto incidentu mluvčí ministerstva Irena Valentová.

Novináři připomínají, že v té době ze Švédska putoval bílý prášek i na další úřady v tuzemsku. Švédská policie loni v této souvislosti zadržela podezřelého studenta.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744