Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčové dny ministryně Malé: Padne, nebo tlak ustojí? 5 věcí, které rozhodnou

Klíčové dny ministryně Malé: Padne, nebo tlak ustojí? 5 věcí, které rozhodnou

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) je pod obrovským tlakem. Podezření z plagiátorství u šéfky resortu spravedlnosti vadí nejen novinářům a opozičním politikům, ale i odborné veřejnosti. Začátek tohoto týdne napoví, jestli ambiciozní politička na postu zůstane, nebo po pár týdnech skončí. Obhajovat se totiž bude přímo před svým hnutím. A poslední výrok jejího šéfa Andreje Babiše ukázal, že její pozice vůbec není jistá. Přečtěte si, které faktory rozhodnou.

Důkazy

Malá podle novinářů i oslovených expertů opisovala ve dvou svých diplomových pracích. Závažnější je její prohřešek u práce Mikroklimatické podmínky v chovu králíků z roku 2005, kterou obhajovala na Mendelově univerzitě v Brně. Vyjádřila se k ní totiž i samotná rektorka školy, která řekla, že politička ANO prokazatelně opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové. Sluší se dodat, že Univerzita si nadále stojí za svým prohlášením, že práce splnila svým charakterem požadavky, které jsou na závěrečné práce kladeny. 

Prvky možného plagiátorství nese také práce Malé z roku 2011 na vysoké škole v Bratislavě, v níž našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu i s prací jiné autorky. I tady měla ministryně štěstí - systém slovenské školy totiž nesrovnával s pracemi odevzdanými na území ČR.

Obrana Malé

Malá tvrdá fakta nedokázala prokazatelně vyvrátit a její obhajoba je spíše obecná. K výtkám k práci z brněnské univerzity uvedla, že nečekala, že se novináři budou zabývat 13 let starou diplomovou prací. "Ovšem nemám problém si ji kdykoliv obhájit, stejně jako to budu dělat u svých kroků a rozhodnutí na postu ministryně," prohlásila. Pozoruhodný je také její argument, že posuzovat 13 let starou práci dnešní optikou je objektivně nemožné, protože jsou jiná pravidla a zcela jiné nároky. 

Postoj uvnitř ANO 

Zdá se, že uvnitř hnutí je pozice Malé poměrně jistá. Česká televize včera zveřejnila anketu mezi 65 poslanci hnutí (celkem jich je 78). Jen 5 z nich napsalo, že budou požadovat osobní vysvětlení. Suverénně nejvíc, celkem 35, odepsalo, že žádné vysvětlení nepožaduje. Zbytku stačí oficiální vysvětlení, byť odlišnou cestou - část chce slyšet její verzi přímo dnes na poslaneckém klubu. Dalším poslancům stačí oficiální stanovisko předané přímo vedení strany nebo Andreji Babišovi.

Nevyzpytatelný Babiš

Ještě před třemi dny se zdálo, že pozice Taťány Malé u Andreje Babiše je neotřesitelná. Viditelně se za ni bil na její první tiskové konferenci ve funkci ministryně a i v dalších vyjádřeních vyzýval kritiky, aby mladé političce dali šanci. Obrat nastal tuto sobotu, kdy na "čínském" summitu v Sofii připustil, že pozice Malé je ohrožená. Jeho těžkopádný výrok zněl přesně takto: "Tak pokud to tak je (nařčení z plagiátorství), tak asi ano, ale já jsem s ní nemluvil a ona tvrdí, že to tak nebylo. Tak je to tvrzení proti tvrzení." Až dnešek ukáže, jestli šlo o neuvážený výrok, jehož význam novináři přifoukli, nebo o první vlaštovku, která vyústí v rychlý konec novopečené ministryně.

Tlak médií i odborné veřejnosti 

Taťána Malá byla pod drobnohledem i před kauzou údajného plagiátorství. Připomeňme její lednový rozhovor s Vratislavem Dostálem, ve kterém navrhovala odložení trestního stíhání Andreje Babiše. Po nařčeních z opisování tlak na ni ještě mnohonásobně zesílil. A nejde zdaleka jen o novináře a opoziční politiky. Asi největší poprask v posledních dnech vyvolal výrok profesora ústavního práva a místopředsedy Legislativní rady vlády ČR Aleše Gerlocha v pořadu Štrunc! Respektovaný akademik prohlásil, že v případě neuspokojivého vysvětlení na postu LR VČR skončí, a že prý budou následovat odchody i dalších členů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744