Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Klíčové dny ministryně Malé: Padne, nebo tlak ustojí? 5 věcí, které rozhodnou

Klíčové dny ministryně Malé: Padne, nebo tlak ustojí? 5 věcí, které rozhodnou

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) je pod obrovským tlakem. Podezření z plagiátorství u šéfky resortu spravedlnosti vadí nejen novinářům a opozičním politikům, ale i odborné veřejnosti. Začátek tohoto týdne napoví, jestli ambiciozní politička na postu zůstane, nebo po pár týdnech skončí. Obhajovat se totiž bude přímo před svým hnutím. A poslední výrok jejího šéfa Andreje Babiše ukázal, že její pozice vůbec není jistá. Přečtěte si, které faktory rozhodnou.

Důkazy

Malá podle novinářů i oslovených expertů opisovala ve dvou svých diplomových pracích. Závažnější je její prohřešek u práce Mikroklimatické podmínky v chovu králíků z roku 2005, kterou obhajovala na Mendelově univerzitě v Brně. Vyjádřila se k ní totiž i samotná rektorka školy, která řekla, že politička ANO prokazatelně opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové. Sluší se dodat, že Univerzita si nadále stojí za svým prohlášením, že práce splnila svým charakterem požadavky, které jsou na závěrečné práce kladeny. 

Prvky možného plagiátorství nese také práce Malé z roku 2011 na vysoké škole v Bratislavě, v níž našel systém na odhalování podvodů opakovanou shodu s příspěvky na internetu i s prací jiné autorky. I tady měla ministryně štěstí - systém slovenské školy totiž nesrovnával s pracemi odevzdanými na území ČR.

Obrana Malé

Malá tvrdá fakta nedokázala prokazatelně vyvrátit a její obhajoba je spíše obecná. K výtkám k práci z brněnské univerzity uvedla, že nečekala, že se novináři budou zabývat 13 let starou diplomovou prací. "Ovšem nemám problém si ji kdykoliv obhájit, stejně jako to budu dělat u svých kroků a rozhodnutí na postu ministryně," prohlásila. Pozoruhodný je také její argument, že posuzovat 13 let starou práci dnešní optikou je objektivně nemožné, protože jsou jiná pravidla a zcela jiné nároky. 

Postoj uvnitř ANO 

Zdá se, že uvnitř hnutí je pozice Malé poměrně jistá. Česká televize včera zveřejnila anketu mezi 65 poslanci hnutí (celkem jich je 78). Jen 5 z nich napsalo, že budou požadovat osobní vysvětlení. Suverénně nejvíc, celkem 35, odepsalo, že žádné vysvětlení nepožaduje. Zbytku stačí oficiální vysvětlení, byť odlišnou cestou - část chce slyšet její verzi přímo dnes na poslaneckém klubu. Dalším poslancům stačí oficiální stanovisko předané přímo vedení strany nebo Andreji Babišovi.

Nevyzpytatelný Babiš

Ještě před třemi dny se zdálo, že pozice Taťány Malé u Andreje Babiše je neotřesitelná. Viditelně se za ni bil na její první tiskové konferenci ve funkci ministryně a i v dalších vyjádřeních vyzýval kritiky, aby mladé političce dali šanci. Obrat nastal tuto sobotu, kdy na "čínském" summitu v Sofii připustil, že pozice Malé je ohrožená. Jeho těžkopádný výrok zněl přesně takto: "Tak pokud to tak je (nařčení z plagiátorství), tak asi ano, ale já jsem s ní nemluvil a ona tvrdí, že to tak nebylo. Tak je to tvrzení proti tvrzení." Až dnešek ukáže, jestli šlo o neuvážený výrok, jehož význam novináři přifoukli, nebo o první vlaštovku, která vyústí v rychlý konec novopečené ministryně.

Tlak médií i odborné veřejnosti 

Taťána Malá byla pod drobnohledem i před kauzou údajného plagiátorství. Připomeňme její lednový rozhovor s Vratislavem Dostálem, ve kterém navrhovala odložení trestního stíhání Andreje Babiše. Po nařčeních z opisování tlak na ni ještě mnohonásobně zesílil. A nejde zdaleka jen o novináře a opoziční politiky. Asi největší poprask v posledních dnech vyvolal výrok profesora ústavního práva a místopředsedy Legislativní rady vlády ČR Aleše Gerlocha v pořadu Štrunc! Respektovaný akademik prohlásil, že v případě neuspokojivého vysvětlení na postu LR VČR skončí, a že prý budou následovat odchody i dalších členů.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1