Koaliční smlouva je v rozporu s Ústavou, tvrdí Chovanec. Klub ho ale za vzpouru proti vládě nevyloučí | info.cz

Články odjinud

Koaliční smlouva je v rozporu s Ústavou, tvrdí Chovanec. Klub ho ale za vzpouru proti vládě nevyloučí

Bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nabídl poslaneckému klubu sociálních demokratů, aby bez jeho účasti rozhodl o jeho případném vyloučení. „Pokud by mě z klubu vyloučili, tak bych se mandátu okamžitě vzdal,“ řekl Právu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka ale takovou variantu odmítl. Klub ani strana podle něj Chovance nevyloučí a věc považuje za uzavřenou.

Chovanec dříve pro deník Právo vysvětlil, že pro vládu hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů ve středu nehlasoval, protože v něm přetekl pohár. Vadí mu, že sociální demokracie v koalici nedostala to, co bylo s ANO dojednáno a že se kabinet opírá o hlasy KSČM. Z důležité sněmovní schůze se proto omluvil.

Předseda ČSSD Jan Hamáček následně uvedl, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.

V průběhu vyjednávání o vládě jsme dali na stůl mnoho tzv. nepřekročitelných podmínek a ze všech jsme ustoupili. A mně už se prostě nechtělo ustupovat z té poslední,“ řekl Chovanec, který v rozhovoru pro deník opakovaně upozornil, že strana nemá pět ministrů, které požadovala. Vrátil se tak ke sporu o Miroslava Pocheho, kterého ČSSD neúspěšně prosazovala na post ministra zahraničí.

Poslanec řekl, že on i tři jeho kolegové z klubu podepsali koaliční smlouvu jen s výhradami. „Je totiž v rozporu s Ústavou, protože nařizuje poslancům hlasovat pro všechny vládní návrhy automaticky. Ale poslanec dává slib, že bude hlasovat podle svého vědomí a svědomí a nemůže být zavázán koaliční smlouvou,“ dovysvětlil Chovanec.

Chvojka už ve středu odmítl, že by Chovance měl klub kvůli jeho postojům a rozhodnutím vylučovat. „Každý poslanec má volný mandát, koná ho podle svého vědomí a svědomí a já ho za to nechci jinak dehonestovat,“ konstatoval Chvojka. Dnes stanovisko zopakoval. „Platí, že Milana Chovance nebudeme za jeho názor vylučovat ani ze strany ani z klubu. Tato záležitost je pro poslanecký klub ČSSD uzavřená,“ napsal ČTK v textové zprávě.

Chovanec bude podle Chvojky podporovat vládní zákony ve Sněmovně, i když pro kabinet nehlasoval. „On má prostě problém s touto vládou, ale to neznamená, že by měl mít problém s dobrými zákony, které tato vláda bude předkládat do Sněmovny,“ uvedl ve středu Chvojka. Chovanec ale Právu řekl, že bude podporovat návrhy, které budou v souladu s programem ČSSD.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud