Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolář pro INFO.CZ: Protizemanovská část musí mít jednoho kandidáta. Horáček by se měl stáhnout

Kolář pro INFO.CZ: Protizemanovská část musí mít jednoho kandidáta. Horáček by se měl stáhnout

Bývalý diplomat Petr Kolář oznámil, že nebude kandidovat v příštích prezidentských volbách. V rozhovoru s INFO.CZ řekl, že sám sebe považuje za „antizemana“ a takto vyhraněného člověka lidé prý tolik nechtějí. Místo toho hodlá podpořit Jiřího Drahoše, končícího šéfa Akademie věd. Drahoš je přitom stále častěji považován za nejvážnějšího protikandidáta současného prezidenta Miloše Zemana. 

„Je třeba, aby protizemanovská část měla jen jednoho kandidáta,“ říká Kolář. Zároveň upozorňuje, že důležitou roli v tomto případě může sehrát podnikatel a textař Michal Horáček, který kandidaturu oznámil už před časem.

Právě Horáček by mohl tříštit podporu osobností, které se chtějí vymezit vůči Zemanovi. Kolář s ním podle svých slov opakovaně mluvil, ale zatím není jisté, jak se zachová. „Pokud by se dostal do druhého kola proti Zemanovi, tak bych jej samozřejmě podpořil a udělal všechno pro to, aby jej podpořili i ostatní. Zemana už jsme si vyzkoušeli a stačilo to,“ doplnil bývalý diplomat.

Kromě Drahoše ovšem podle Koláře existuje i další možný Zemanův protikandidát. Za toho považuje bývalého velvyslance v Paříži Pavla Fischera, který je respektovaný i v zahraničí. Jako o možném prezidentském kandidátovi se o něm ale příliš nemluví. Je to ovšem jeden z adeptů, které označila iniciativa Kroměřížská výzva – stejně jako Koláře. „Je to zakopaná hřivna,“ říká o něm Kolář s tím, že by měl jeho podporu, pokud se rozhodl kandidovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744