Kolegové ve vedení ČSSD nemají sebereflexi, tvrdí Zimola. Proto nabízí alternativu "vítězného typu" | info.cz

Články odjinud

Kolegové ve vedení ČSSD nemají sebereflexi, tvrdí Zimola. Proto nabízí alternativu "vítězného typu"

Jihočeskému exhejtmanovi Jiřímu Zimolovi chyběla u současného vedení ČSSD sebereflexe. A proto se také rozhodl kandidovat a na nedělním sjezdu v Hradci Králové chce delegátům nabídnout alternativu. ČSSD by měl podle Zimoly vést někdo, kdo má zkušenosti s prosazováním programu sociální demokracie z komunální a krajské úrovně.

Zimola připomněl, že předsednictvo strany ho loni na podzim vyškrtlo z kandidátky do Sněmovny s ohledem na nedořešený případ stavby jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Na protest pak jihočeskou kandidátní listinu opustila řada dalších členů. "Přestože mi i nejbližší říkali, že mi to za to nestojí, tak jsem ze strany neodešel, nezahořkl a také do voleb mlčel, abych snad nebyl obviněn, že nějak můžu za volební výsledek," řekl Zimola.

Výsledek voleb, ve kterých ČSSD jako do té doby nejsilnější sněmovní strana získala 7,27 procenta hlasů, však považuje za debakl. "Jen jsem s úděsem sledoval výsledek a čekal, že přijde nějaká reflexe stávajícího vedení. To se bohužel nestalo," uvedl. Definitivně se ke kandidatuře rozhodl ve chvíli, kdy ji ohlásil úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. "Zkrátka jsem si řekl, že když už kolegové ve vedení nemají dostatek reflexe a znovu se chtějí ucházet o vedení, že do toho půjdu," vysvětlil.

Straníkům chce v Hradci nabídnout alternativu. "Zjednodušeně řečeno alternativu vítězného typu. Navzdory všem škatulkám a nálepkám, které mi mediálně byly přiřknuty, tak je nezpochybnitelné, že ve všech volbách, ve kterých jsem dosud kandidoval, jsem zvítězil," řekl. ČSSD přitom podle něj potřebuje ukázat, že může myslet na vítězství a postavit kvůli tomu do svého čela vítězné typy lidí.

V dopise, který Zimola rozeslal straníkům, hovoří mimo jiné o tom, že sociální demokracie je ve stadiu klinické smrti. "Jsme závislí na přístrojích a tom, jestli nás nějaký doktor neodpojí. Záleží jen na nás, jestli si do čela zvolíme toho správného doktora, který bude ještě považovat za smysluplné za život ČSSD bojovat," řekl.

V první řadě by se chtěl soustředit na podzimní komunální volby. Strana podle něj musí přesvědčit občany, že volit ČSSD má smysl, protože řada osvědčených zastupitelů pro ně pracuje, jejich problémům rozumí a zvládne je řešit. "A musíme mobilizovat naše zastupitele, aby se znovu ucházeli o důvěru i s tou v současné době poněkud pošramocenou značkou sociální demokracie," uvedl.

V ČSSD podle Zimoly existuje řada názorových proudů, které jsou však všechny bytostně sociálně demokratické. "Povinností každého člena nového vedení musí být vyslyšet všechny tyto názory, diskutovat otevřeně. Možná i to je ten důvod, proč jsme s kolegy založili platformu Zachraňme ČSSD, jejímž jediným cílem bylo otevřít diskusi a umožnit všem těmto názorovým proudům uvnitř sociální demokracie vyjádřit se a ten názor vyjevit," uvedl.

Byl by rád, kdyby delegáti sjezdu do vedení vybrali úspěšné starosty či hejtmany. "Zkrátka lidi, kteří mají už něco odslouženo, za nimiž je práce v komunálu. Nikoliv ty, kteří si zatím zvykli jenom na život v poslaneckých lavicích," uvedl Zimola.

Do budoucna podporuje i změnu ve stanovách ČSSD, protože ty současné stranu v mnoha ohledech svazují. Upřednostnil by, aby na novém textu pracovala skupina složená ze zástupců všech krajských organizací. "Změny by se měly týkat vertikálního uspořádání, vedení, orgánů, které rozhodují, rychlosti rozhodování, ale také právoplatnosti rozhodování těchto orgánů," uvedl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud