Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kolegové ve vedení ČSSD nemají sebereflexi, tvrdí Zimola. Proto nabízí alternativu "vítězného typu"

Kolegové ve vedení ČSSD nemají sebereflexi, tvrdí Zimola. Proto nabízí alternativu "vítězného typu"

Jihočeskému exhejtmanovi Jiřímu Zimolovi chyběla u současného vedení ČSSD sebereflexe. A proto se také rozhodl kandidovat a na nedělním sjezdu v Hradci Králové chce delegátům nabídnout alternativu. ČSSD by měl podle Zimoly vést někdo, kdo má zkušenosti s prosazováním programu sociální demokracie z komunální a krajské úrovně.

Zimola připomněl, že předsednictvo strany ho loni na podzim vyškrtlo z kandidátky do Sněmovny s ohledem na nedořešený případ stavby jeho rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Na protest pak jihočeskou kandidátní listinu opustila řada dalších členů. "Přestože mi i nejbližší říkali, že mi to za to nestojí, tak jsem ze strany neodešel, nezahořkl a také do voleb mlčel, abych snad nebyl obviněn, že nějak můžu za volební výsledek," řekl Zimola.

Výsledek voleb, ve kterých ČSSD jako do té doby nejsilnější sněmovní strana získala 7,27 procenta hlasů, však považuje za debakl. "Jen jsem s úděsem sledoval výsledek a čekal, že přijde nějaká reflexe stávajícího vedení. To se bohužel nestalo," uvedl. Definitivně se ke kandidatuře rozhodl ve chvíli, kdy ji ohlásil úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. "Zkrátka jsem si řekl, že když už kolegové ve vedení nemají dostatek reflexe a znovu se chtějí ucházet o vedení, že do toho půjdu," vysvětlil.

Straníkům chce v Hradci nabídnout alternativu. "Zjednodušeně řečeno alternativu vítězného typu. Navzdory všem škatulkám a nálepkám, které mi mediálně byly přiřknuty, tak je nezpochybnitelné, že ve všech volbách, ve kterých jsem dosud kandidoval, jsem zvítězil," řekl. ČSSD přitom podle něj potřebuje ukázat, že může myslet na vítězství a postavit kvůli tomu do svého čela vítězné typy lidí.

V dopise, který Zimola rozeslal straníkům, hovoří mimo jiné o tom, že sociální demokracie je ve stadiu klinické smrti. "Jsme závislí na přístrojích a tom, jestli nás nějaký doktor neodpojí. Záleží jen na nás, jestli si do čela zvolíme toho správného doktora, který bude ještě považovat za smysluplné za život ČSSD bojovat," řekl.

V první řadě by se chtěl soustředit na podzimní komunální volby. Strana podle něj musí přesvědčit občany, že volit ČSSD má smysl, protože řada osvědčených zastupitelů pro ně pracuje, jejich problémům rozumí a zvládne je řešit. "A musíme mobilizovat naše zastupitele, aby se znovu ucházeli o důvěru i s tou v současné době poněkud pošramocenou značkou sociální demokracie," uvedl.

V ČSSD podle Zimoly existuje řada názorových proudů, které jsou však všechny bytostně sociálně demokratické. "Povinností každého člena nového vedení musí být vyslyšet všechny tyto názory, diskutovat otevřeně. Možná i to je ten důvod, proč jsme s kolegy založili platformu Zachraňme ČSSD, jejímž jediným cílem bylo otevřít diskusi a umožnit všem těmto názorovým proudům uvnitř sociální demokracie vyjádřit se a ten názor vyjevit," uvedl.

Byl by rád, kdyby delegáti sjezdu do vedení vybrali úspěšné starosty či hejtmany. "Zkrátka lidi, kteří mají už něco odslouženo, za nimiž je práce v komunálu. Nikoliv ty, kteří si zatím zvykli jenom na život v poslaneckých lavicích," uvedl Zimola.

Do budoucna podporuje i změnu ve stanovách ČSSD, protože ty současné stranu v mnoha ohledech svazují. Upřednostnil by, aby na novém textu pracovala skupina složená ze zástupců všech krajských organizací. "Změny by se měly týkat vertikálního uspořádání, vedení, orgánů, které rozhodují, rychlosti rozhodování, ale také právoplatnosti rozhodování těchto orgánů," uvedl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1