Komplikace v případu pobodané Češky: Egypťané ji nedovolí odpojit od přístrojů a převoz není možný | info.cz

Články odjinud

Komplikace v případu pobodané Češky: Egypťané ji nedovolí odpojit od přístrojů a převoz není možný

Rodina Češky, kterou 14. července napadl útočník na pláži v egyptské Hurgadě, vyslechla zdrcující zprávu – žena je ve stavu klinické smrti. „Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení,“ řekl po středečním vyšetření český specialista Petr Kolouch, který je na místě. Za „nezvratný“ označilo stav pacientky i ministerstvo zahraničí. Žena tak zůstává napojená na přístrojích v káhirské nemocnici a o jejím dalším osudu se bude teprve rozhodovat. Zásadní komplikací je fakt, že její stav neumožňuje převoz do České republiky a podle egyptského práva ani není možné ji od přístrojů odpojit.

Přestože byla naděje na uzdravení šestatřicetileté Češky, kterou útočník zasáhl do zad, zpočátku vysoká, její stav se na začátku týdne změnil na kritický. Dnes lékaři oznámili, že je žena ve stavu klinické smrti, ze kterého už se s největší pravděpodobností nedostane. „Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními,“ sdělil ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch.

Podle lékařů tak žena nemá naději na uzdravení a naživu zůstává jen díky přístrojům. Protože je v péči lékařů v Egyptě, nemůže od nich být ani odpojena. „Podle egyptského práva není možné pacienta odpojit od přístrojů, pokud jeví známky života. Ten pacient musí prostě zemřít,“ řekla pro INFO.CZ česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová.

Přestože se jedná o českou občanku, rozhodující je právní řád Egypta. „Veřejné právo vždy platí místní, proto se to bude řídit egyptským právem,“ vysvětluje odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál. Zatímco v Česku by bylo možné ženu od přístrojů odpojit na základě rozhodnutí lékařů, v Egyptě na to nemá právo vůbec nikdo.

„Je napojená na přístrojích, a dokud bude žít, tak na těch přístrojích napojená zůstane. Je u ní český lékař, všichni jsme v kontaktu s rodinou, nicméně v tuto chvíli zůstává napojená na přístroje,“ řekla redakci česká velvyslankyně.

Zdravotní stav ženy je natolik komplikovaný, že její převoz do Česka zatím nepřipadá v úvahu. „V tuto chvíli jsem informována tak, že stav pacientky převoz neumožňuje,“ potvrdila pro INFO.CZ tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová s tím, že další informace budou známy po dalším vyšetření pacientky, zřejmě ve čtvrtek.

Česká turistka pobodaná v Egyptě je ve stavu klinické smrti autor: Info.cz

Jak naznačují tragické případy z minulosti, lidé dokážou v podobném stavu přežít za pomoci přístrojů i několik let. „Možná si vybavíte americký případ Terri Schiavo, kdy byla dáma udržována na přístrojích deset let, a po celou dobu se vedly spory, jestli může být odpojena, nebo ne. Moderní medicína tedy umí člověka udržet na přístrojích velice dlouho i tehdy, když samostatného života schopen není a nikdy nebude,“ říká Dostál.

Pokud by podobný osud stihl i Češku a musela by zůstat připojená na přístrojích delší dobu, náklady spojené s léčbou by se počítaly v řádu milionů. „Ono se o tom moc neví, ale i v Česku stojí taková péče statisíce. A pokud je někdo léčen na jipce, ta částka se na za několik dní může vyšplhat na půl milionu,“ vysvětluje Dostál, kolik stojí intenzivní péče v Česku. Jakým způsobem by tedy byla péče v Egyptě hrazena?

Podle odborníka na zdravotní právo případ šestatřicetileté Češky naplňuje znaky „neodkladné péče“, kdy se náklady spojené s léčbou zaplatí z veřejného zdravotního pojištění.

„Platí to česká zdravotní pojišťovna na žádost pojištěnce, a to do výše nákladů, které by se za stejnou zdravotní péči platily v České republice. Nevím, jak je drahé egyptské zdravotnictví, ale myslím, že by to mělo ty náklady péče v Egyptě pokrýt,“ vysvětluje Dostál s tím, že je ale nutné částku nejdříve uhradit v Egyptě, rodině teprve potom peníze vrátí pojišťovna v Česku. Pokud by však léčba vyšla v Egyptě na víc než v Česku, rozdíl už pojišťovna platit nemusí.

„Všechno, co se nevejde do tohoto pravidla, na které máme právo, aniž bychom se museli někde připojišťovat, půjde z vlastních peněz té paní nebo její rodiny nebo je to věc nějaké komerční pojistky, kterou uzavřela,“ říká specialista na zdravotní právo. Rozdíl by tak mohl být pokrytý i z cestovní pojistky, která je však uvařena do nějaké určité částky. „Mohla by nastat situace, kdy by paní nebyla schopná platit, předluží se a pak se bude muset řešit, co s ní Egypťani udělají, když ji odpojit nesmí,“ dodává Dostál.

Rodina Češky se dnes v podvečer vrátila po návštěvě káhirské nemocnice zpět do Česka. Letadlo přistálo na vojenském letišti v Praze-Kbelích, kde na rodinu čekali blízcí i vojenský psycholog. Jak redakci sdělila česká velvyslankyně, žena zůstane v káhirské nemocnici pod dohledem českého lékaře. „Samozřejmě budou do nemocnice docházet i pracovníci ambasády,“ dodala Veronika Kuchyňová Šmigolová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud