Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunál nad propastí: Starosty naštvalo „lustrování majetku“, zastání hledají u Babiše

Komunál nad propastí: Starosty naštvalo „lustrování majetku“, zastání hledají u Babiše

Starostové a hejtmani chtějí v pondělí přesvědčit premiéra Andreje Babiše (ANO), aby přes negativní stanovisko vlády podpořil zmírnění zákona o střetu zájmů ve vztahu k představitelům malých obcí. Jinak podle nich hrozí to, že se hlavně v malých obcích nepovede sestavit kandidátky pro komunální volby, a bude je pak muset vést správce na náklady státního rozpočtu. Novinářům to dnes řekl europoslanec a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN).

Zmírnění by mělo zbavit starosty, místostarosty a radní, kteří tyto funkce nevykonávají na plný úvazek, povinnosti zveřejňovat v centrální registru informace o veškerém svém majetku, což navrhli poslanci KDU-ČSL. Poslanci STAN pak navrhli, aby informace o majetku nebyly veřejné bez omezení - zájemci by se do registru mohli dostat jen na základě individuální žádosti.

Starostové podle Polčáka už začali posílat premiérovi dopisy se symbolickými klíči od svých úřadů. Doručeno jich bylo za týden skoro 250, uvedl Polčák. Podle průzkumu, který si sdružení nechalo loni zpracovat mezi 537 starosty, polovina z nich zvažuje, že už nebude znovu kandidovat. Dvě pětiny pak mají informace o tom, že nebude kandidovat některý z místostarostů či radních, uvedla poslankyně STAN Věra Kovářová.

Zmírnění zákona kromě tohoto sdružení požaduje i Svaz měst a obcí a Asociace krajů ČR, podporuje to podle Polčáka také ministerstvo vnitra. Až „arogantně“ to odmítá ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který to zdůvodnil potřebou hlubší analýzy. Podle Polčáka je „žábou na prameni“ a nereflektuje nebezpečí, které bude představovat nedostatek lidí na kandidátkách pro komunální volby.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek