Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunista Ondráček rezignoval na post šéfa komise pro GIBS. Šlo o bezpečí mojí rodiny, řekl

Komunista Ondráček rezignoval na post šéfa komise pro GIBS. Šlo o bezpečí mojí rodiny, řekl

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček rezignoval na funkci šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Páteční zvolení Ondráčka vyvolalo vlnu nevole, která vyústila ve včerejší protesty desetitisíců lidí v českých městech. KSČM na nominaci svého poslance navzdory tomu trvala a odmítala navrhnout náhradníka. Dnes ale ve sněmovně čelila sílícímu tlaku – většina stran avizovala, že by se Ondráčka snažily odvolat.

Ondráček vystoupil před poslanci viditelně rozrušený a naštvaný. Především pravicovým stranám adresoval kritiku, že ačkoli mluví o demokracii, „vyzývají k lynči za odlišné názory“. Řekl, že je vystavený takovému tlaku, že zvažoval policejní ochranu. 

„Já neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale proto, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny,“ řekl Ondráček s odkazem na včerejší početné demonstrace desítek tisíc lidí proti jeho působení v čele komise.

„Můžete také navrhnou, abych byl zbaven mandátu a abyste mi odebrali občanství, protože to je demokracie ve vašem pojetí,“ adresoval v nadsázce vzkaz šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi, který dopoledne avizoval, že KDU-ČSL bude navrhovat odvolání Ondráčka i z funkce řadového člena komise pro kontrolu GIBS, aby komunisté mohli navrhnout přijatelnějšího kandidáta.

Ondráčka do čela komise v pátek v tajné volbě zvolila těsná většina poslanců. Hlasovali pro něj mimo jiné i někteří zákonodárci hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš ale přes víkend dramaticky otočil a začal mluvit o tom, že odvolání Ondráčka klidně sám navrhne.

Babiš se proto stal terčem kritiky dalších stran, které mluví o vrcholném populismu. Z druhé strany Babiše tlačí KSČM, o jejíž podporu se šéf hnutí ANO uchází při skládání menšinové vlády.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik uvedl, že by se premiér v demisi měl zamyslet jak dál v jednání o nové vládě. „Jestli mu jde o to, aby nalákal ke spolupráci ODS a měli 103 hlasů, tak prosím, ať to řekne veřejně. KSČM z jednání odejde, nemusíme pracovat na těch programových změnách,“ uvedl.

Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes vystoupil na sněmovním klubu ANO, který řešil, jak se postaví k případnému odvolání Ondráčka, pokud ho některá ze stran ve sněmovně navrhne.

Kvůli Ondráčkovi se demonstrovalo

Petici proti zvolení Ondráčka podepsalo při pondělních protestech asi 14.000 lidí. Podle organizátorky demonstrace Lucie Kohoutové zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 000. V pondělí během akce se odhady účasti pohybovaly kolem 10 000 lidí.

Bývalý policista, který před listopadem 1989 zasahoval proti demonstracím odpůrců režimu, už dříve prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1