Komunista Ondráček rezignoval na post šéfa komise pro GIBS. Šlo o bezpečí mojí rodiny, řekl | info.cz

Články odjinud

Komunista Ondráček rezignoval na post šéfa komise pro GIBS. Šlo o bezpečí mojí rodiny, řekl

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček rezignoval na funkci šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Páteční zvolení Ondráčka vyvolalo vlnu nevole, která vyústila ve včerejší protesty desetitisíců lidí v českých městech. KSČM na nominaci svého poslance navzdory tomu trvala a odmítala navrhnout náhradníka. Dnes ale ve sněmovně čelila sílícímu tlaku – většina stran avizovala, že by se Ondráčka snažily odvolat.

Ondráček vystoupil před poslanci viditelně rozrušený a naštvaný. Především pravicovým stranám adresoval kritiku, že ačkoli mluví o demokracii, „vyzývají k lynči za odlišné názory“. Řekl, že je vystavený takovému tlaku, že zvažoval policejní ochranu. 

„Já neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale proto, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny,“ řekl Ondráček s odkazem na včerejší početné demonstrace desítek tisíc lidí proti jeho působení v čele komise.

„Můžete také navrhnou, abych byl zbaven mandátu a abyste mi odebrali občanství, protože to je demokracie ve vašem pojetí,“ adresoval v nadsázce vzkaz šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi, který dopoledne avizoval, že KDU-ČSL bude navrhovat odvolání Ondráčka i z funkce řadového člena komise pro kontrolu GIBS, aby komunisté mohli navrhnout přijatelnějšího kandidáta.

Ondráčka do čela komise v pátek v tajné volbě zvolila těsná většina poslanců. Hlasovali pro něj mimo jiné i někteří zákonodárci hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš ale přes víkend dramaticky otočil a začal mluvit o tom, že odvolání Ondráčka klidně sám navrhne.

Babiš se proto stal terčem kritiky dalších stran, které mluví o vrcholném populismu. Z druhé strany Babiše tlačí KSČM, o jejíž podporu se šéf hnutí ANO uchází při skládání menšinové vlády.

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik uvedl, že by se premiér v demisi měl zamyslet jak dál v jednání o nové vládě. „Jestli mu jde o to, aby nalákal ke spolupráci ODS a měli 103 hlasů, tak prosím, ať to řekne veřejně. KSČM z jednání odejde, nemusíme pracovat na těch programových změnách,“ uvedl.

Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes vystoupil na sněmovním klubu ANO, který řešil, jak se postaví k případnému odvolání Ondráčka, pokud ho některá ze stran ve sněmovně navrhne.

Kvůli Ondráčkovi se demonstrovalo

Petici proti zvolení Ondráčka podepsalo při pondělních protestech asi 14.000 lidí. Podle organizátorky demonstrace Lucie Kohoutové zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 000. V pondělí během akce se odhady účasti pohybovaly kolem 10 000 lidí.

Bývalý policista, který před listopadem 1989 zasahoval proti demonstracím odpůrců režimu, už dříve prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud