Komunista Ondráček v čele komise pro GIBS nepřestává vadit. Protestovat dnes chtějí tisíce lidí | info.cz

Články odjinud

Komunista Ondráček v čele komise pro GIBS nepřestává vadit. Protestovat dnes chtějí tisíce lidí

V 11 českých městech se v podvečer uskuteční protestní shromáždění proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Účastníci budou podepisovat petice za novou volbu předsedy komise, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny. Dnes očekávají účast desítek tisíc lidí.

Zřejmě největší účast bude mít dnešní akce na pražském Václavském náměstí. Petiční archy budou na místě připravené už v 17:00. O dvě hodiny později se pak uskuteční krátký happening v podobě pozvednutí petičního listu či bílého listu papíru srolovaného do symbolického bílého obušku.

Protesty se chystají také v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm.

Ondráčka v pátek zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů. Kandidoval opakovaně, v prosinci ani v lednu ho Sněmovna předsedou komise nezvolila. Části poslanců vadilo jeho působení za socialismu, kdy jako člen školního pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním demonstracím.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v neděli večer na svém facebooku uvedl, že chce navrhnout odvolání Ondráčka z čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. A pokud to udělá někdo jiný, bude hlasovat pro odvolání.

"Jsem zvědavý, zdali navrhnou odvolání Ondráčka. Pokud ano, tak já budu samozřejmě hlasovat pro jeho odvolání," uvedl Babiš. Tentokrát prý přesvědčí i poslanecký klub ANO. Včetně Babiše nebylo v pátek ve Sněmovně při hlasování přítomno 13 zástupců hnutí ANO.

Předseda ODS Petr Fiala na twitteru oznámil, že Babiše bere za slovo a že Ondráčkovo odvolání navrhnou. "Věřím, že pan premiér Babiš dodrží své slovo. Společně máme 103 hlasů, pojďme do toho," uvedl s poukazem na počet poslaneckých hlasů ANO a ODS. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija nicméně na twitteru označila Babiše za pokrytce, který se chce vozit na vlně občanské nespokojenosti.

"Nebudu to komentovat, dokud o tom nebudu osobně mluvit s Andrejem Babišem," reagoval pro ČTK na Babišovo vyjádření předseda KSČM Vojtěch Filip.

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na svém twitteru upozornil, že nikdo z vedení ANO se vůči Ondráčkovi jasně nevymezil. "Poslanec (Jiří) Bláha z ANO nám vysvětloval jak je Ondráček v pohodě a teď, až lidé jdou do ulic, tak Babiš pragmaticky otáčí a chce Ondráčka odvolat. Blbce z nás dělá!," uvedl. Lidovec Marek Výborný pak Babišovo vyjádření považuje za vrchol pokrytectví, účelovosti a populismu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud