Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunistka Konečná chce spasit KSČM. Je čas na změnu, už nesmíme uhýbat, říká před střetem se stalinisty

Komunistka Konečná chce spasit KSČM. Je čas na změnu, už nesmíme uhýbat, říká před střetem se stalinisty

K debaklu v loňských sněmovních volbách dovedly komunisty podle europoslankyně KSČM Kateřiny Konečné, která bude za týden v Nymburku kandidovat na nejvyšší stranický post, statičnost, formalismus a rutinérství. KSČM musí podle ní mít znovu vize a jít za jejich prosazováním. Do souboje s Vojtěchem Filipem, který dal svou funkci k dispozici po oznámení výsledků hlasování, jde s třetím nejvyšším počtem nominací. Zařadila se tak za dosavadního místopředsedu Josefa Skálu, který představuje radikálnější křídlo KSČM a je dlouhodobým Filipovým oponentem.

V rozhovoru s ČTK sedmatřicetiletá europoslankyně uvedla na dotaz, jak hodnotí dosavadní vedení, že nechce patřit k lidem, kteří kopají do těch, co je dostali tam, kde jsou. Poprvé ještě jako nestranička byla na kandidátce KSČM zvolena v roce 2002 do Sněmovny v jednadvaceti letech a prezentuje mladou tvář KSČM. "Vojtěcha Filipa si vážím. Jestli ostatní pociťují, stejně jako já, že je čas na změnu, však není jen v mých rukou," uvedla s tím, že komunisté se musejí naučit mít znovu vize a jít si za nimi.

KSČM je podle Konečné nyní negativně vnímaná jako strana, které jde jenom o funkce, a jako strana, která je výhradně opoziční. To se podle ní musí změnit. "Třeba o automatizaci práce se mluví hodně, ale ještě nikdo neřekl, co s tím chce dělat. Věřím, že jako předsedkyně KSČM bych byla schopna vytvořit dohodu mezi relevantními partnery a uvést možná řešení v život. Nesmíme se bát a nesmíme ani uhýbat, což jsme do teď dělali až příliš často," uvedla.

Česká společnost má podle ní obrovské množství takzvaných přehlížených témat, což jsou témata levicová. "Co bych si přála je, abychom se bavili o tom, jestli je zaručený základní příjem a třeba participativní rozpočet dobrým nápadem či ne. Možná z pravice zazní, že je to blbost, ale chci vidět a slyšet argumenty," uvedla.

Komunisté musejí přinést nová témata, uvedla Konečná. Jinak se opět budou divit, že jejich voliči se ohlížejí po alternativách. "Ano, chci nadále bojovat proti církevním restitucím, ale to musí být jen začátkem. KSČM musí vědět, co má říct zadluženým rodinám, musí propagovat konec levné práce v naší republice, musí vědět, co má říct matkám samoživitelkám, musí vědět, co má dělat proto, aby se lidí už necítili osamocení. Program není o protestu, ale o vizích a o těch by měla být politika především," popsala, co podle ní dovedlo KSČM k volební prohře.

V podzimních komunálních volbách by se komunisté měli zaměřit na řešení komunálních témat, míní. "Mezi našimi starosty a zastupiteli je řada skvělých příkladů, že to umíme. Jen je třeba práci našich lidí více ukazovat a pozitivní příklady přenášet i do dalších měst a obcí," soudí.

"Já chci pro naší republiku stabilní vládu, která dodržuje a prosazuje demokratické levicové hodnoty a proto ctím vůli a rozhodnutí voličů," uvedla k jednáním KSČM o spolupráci s vládou hnutí ANO Andreje Babiše. Zdůraznila, že komunisté jsou takovou vládu ochotni pouze tolerovat. "Kotrmelce předváděné hnutím ANO 2011 nás varují. Proto musí být jasné smluvně ošetřená programová témata a žádné čáry máry fuk s ODS, TOP 09 STAN KDU-ČSL tak, jak mají mnozí představy. Pokud by KSČM nemohla říci svojí pozici, tak k čemu by reálně byla," uvedla, že programové dohody musejí být písemné i s konkrétními termíny realizace.

I když si podle svých slov nepřeje spolupráci s SPD ani s podnikatelským projektem za miliardy, chce, aby země měla stabilní vládu. O Babišovi na druhou stranu uvedla, že v životě neslyšela nikoho tak slibovat a reálně nic nedělat.

V případě, že bude zvolena, nehodlá rezignovat na funkci v Evropském parlamentu ani se vzdát kandidatury v připravovaných evropských volbách. Cítí, že svou práci v Bruselu odvádí dobře a KSČM není podle ní stranou jednoho člověka.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1