Články odjinud

Komunisty jsme měli zakázat. Jdeme po cestě k demokracii, ale ještě tam nejsme

Komunisty jsme měli zakázat. Jdeme po cestě k demokracii, ale ještě tam nejsme

Jsou Češi dnes tam, kde si přáli být po pádu železné opony? Politici po 17. listopadu 1989 slibovali, že do několika let doženeme Rakousko a přeměníme se v plnohodnotnou demokratickou zemi. Pět osobností pro INFO.CZ hodnotí, co se povedlo a v čem mají Češi ještě rezervy. Vzácně se ovšem shodují - nezakázat komunistickou stranu a nepotrestat viníky rudých zvěrstev byla chyba.

Zdena Mašínová, bývalá politická vězeňkyně, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra bratrů Mašínových

Kde jste byla a jak jste se dozvěděla o protestech 17. listopadu 1989?

Byla jsem tehdy v Praze a s manželem jsme chodili na různé manifestace. A na jedné z nich jsem zaslechla Grebeníčka mladšího, který vykřikoval My máme času dost. A už je to tady, už jsou zpátky.

Jak zpětně hodnotíte sametovou revoluci? Respektive, co se Čechům za těch 29 let z tehdejších představ povedlo a co jsme ještě nestihli?

Já jsem tušila, že když bude komunistická strana dál existovat, bude to mít dalekosáhlé následky. Tato zločinecká organizace měla být postavena mimo zákon. A už tenkrát jsme tušili, že to není dobře, protože tam, kde byl zločin, měl být trest. A nikdo z těch, kdo tady pomáhali upevňovat totalitu, nebyl potrestán, přechod byl skutečně sametový. S tím jsem od začátku nesouhlasila. Z dnešního vývoje mám proto velké obavy.

Byli by podle Vás i dnes lidé ochotní a schopní se vzedmout a protestovat, když bude potřeba?

Já doufám, že se ozvou mladé generace. Ty musí, jde přece o ně. Musí konečně dát najevo svůj názor a požadavky. Není přece možné, aby v čele země ve střední Evropě byli lidé jako pan Zeman nebo pan Babiš. To je přece provokace. Pokud má bývalý spolupracovník StB funkci premiéra, tak co může další generace čekat? Vždyť to, co dělá se svými dětmi… to bylo typické i pro komunisty, ti taky zavírali nepohodlné lidi do blázince. Podle mě by už ulice měly být dávno plné.

Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Post Bellum, novinář

Kde jste byl a jak jste se dozvěděl o protestech 17. listopadu 1989?

Bylo mi čtrnáct let. Na Národní jsme byli s mámou a čtyřmi bratry, ani si nepamatuji, jestli tam byla s námi nejmladší sestra Majda, možná v kočárku. Táta byl po operaci, takže s námi nemohl. Ještě před tím, než průvod pohotovostní pluk s obušky sevřel do kleští, podařilo se nám utéct do Ostrovní ulice, kde bydlela teta. Pamatuji si z toho podvečera, jak sedím u tety u nové hračky, u počítače značky Commodore, a bratranci mi ukazují, co všechno se s tím dá dělat. Mnohem živější vzpomínku na protesty mám z demonstrace z 10. prosince 1988 ze Škroupova náměstí. S Jankem (poznámka: investigativní novinář Janek Kroupa) jsme tam drželi transparent „Svobodu politickým vězňům“. Existuje z toho fotografie.

Jak zpětně hodnotíte sametovou revoluci? Respektive, co se Čechům za těch 29 let z tehdejších představ povedlo a co jsme ještě nestihli?

Pamatuji si nádhernou atmosféru sametové revoluce. Všichni se k sobě chovali, jako bychom byli blízcí přátelé, ohleduplně, laskavě. Vrací se mi z té doby jeden obraz. Je z bohoslužby v katedrále, kde měl nádhernou řeč kardinál Tomášek o lásce ke svobodě, věrnosti, o oběti, o tom, že církev stojí na straně utlačovaných, na straně všech lidí dobré vůle a je tu i pro ty, kteří hledají a zpytují svědomí. Lidé stáli i před katedrálou, protože se nevešli dovnitř. A na Hradčanském náměstí jsme pak před arcibiskupským palácem, z balkonu nám Tomášek kynul, a my dojatě zpívali „Slunce ať svítí, kde jsi ty!“ To je nezapomenutelné. Milovali jsme Ameriku, Sovětským svazem jsme pohrdali. Socialismus, marxismus, komunismus všechny tyhle loupežnické ideologie v těch dnech vzájemné blízkosti, pod obrovským náporem touhy žít si svůj život po svém, zhynuly, jakoby definitivně prohrály. Z étosu Sametové revoluce mnoho nezbylo.

Ale mnoho z toho zůstává. Jsme každý zodpovědný za svůj život. Jsme svobodní. Nikdo nás necenzuruje, můžeme svobodně bojovat za své přesvědčení. Svobodně tvořit, podnikat, spolkařit, cestovat, o něco dobrého usilovat, kandidovat. Je odporné, že politici liknavým přístupem dovolili exekuční mafii zbídačit statisíce lidí. Je těžké se dovolat spravedlnosti, když soudy rozhodují v horizontu mnoha let. Stydím se, jak se chováme ke svým evropským spojencům a nadbíháme diktátorským režimům v Číně a Rusku. Zcela jsme vytěsnili občanské vzdělávání, vzdělávání k demokracii běžné v Německu, Francii, Velké Británii a dalších zemích Evropy. Není divu, že vliv získávají neonacistické, xenofobní, antievropské proudy. Chybí moudří politikové. Převažují pragmatici, bývalý komunisté, estébáci a bezcharakterní vypočítaví podrazáci.

Byli by podle Vás i dnes lidé ochotní a schopní se vzedmout a protestovat, když bude potřeba?

Jeden známý herec, milovník bojových umění, bývalý policista, majitel takřka opancéřovaného vozu Land Roveru, s ústy plnými vlastenectví, v diskuzi o tom, co by dělal, kdyby nás třeba napadlo Rusko, prohlásil, že by sbalil rodinu, ujel někam do africké pouště se svým skvělým vozem připraveným na cokoliv. Ostatní jsou mu u pr…ele. Promiňte ten výraz. Všichni přikyvovali. Představoval jsem si, co by mu na to asi řekl třeba generál Tomáš Sedláček, který nasazoval svůj život za 2. sv. války, po válce ho komunisté zavřeli na devět let do lágru. Ale. Také se mi vybavuje rozhovor s nejlepším českým karatistou, kterého se ptali, co by dělal, kdyby ho někdo přepadl. Říkal, že by utekl. Redaktor se zeptal jinak. A co kdybyste tam měl kamarády? Karatista odpověděl, že by jim zavelel, aby utekli a utíkal by taky. Redaktorovi to nedalo a zeptal se: „A kdybyste nemohl utéci a měl byste tam rodinu, tak to byste taky utíkal?“ A on na to: „Ne. Rval bych se jako lev!!!“ Myslím, že tohle jsou Češi. Brbláme, po hospodách vykládáme, jak je svět v hajzlu. Ale když na to přijde, rveme se jako lvi. Jenomže i lva můžete dostat do klece. Chytí se do pasti. Sám vlastní neobezřetností přijde o svobodu. Zatím jsme svobodní lvi.

Gabriela Havlůjová, historička a předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje

Kde jste byla a jak jste se dozvěděla o protestech 17. listopadu 1989?

Tenkrát mi byly 4 roky, ale rodiče mi vyprávěli, že v rámci rodiny byla obava, aby se neopakovaly události z roku 1968, a tak mě a mladší sestru odvezli raději k Mělníku, na vesnici k babičce s dědou. 

Jak zpětně hodnotíte sametovou revoluci? Respektive, co se Čechům za těch 29 let z tehdejších představ povedlo a co jsme ještě nestihli?

Čím déle se profesně věnuji historii, tím více jsem pokornější v soudech a názorech na tehdejší dobu a její důsledky. Samozřejmě bych měla chuť říct, že tenkrát byla atmosféra na to se definitivně odtrhnout od minulého režimu a zejména vazeb, které fungovaly například mezi vysoce postavenými lidmi. Byla to doba, kdy se domnívám, že prezident Václav Havel mohl například zrušit komunistickou stranu. Pravdou je, že by vznikla určitě jiná platforma, kde by lidé spojeni s minulým režimem byli aktivní, a přesto by se nepodařilo společnost transformovat. Avšak jsem historička, nikoliv soudce. Bohužel i po 29 letech se domnívám, že k transformaci společnosti stále nedošlo. Naopak, opět jsou posty obsazované lidmi bez svědomí, velice aktivními v rámci například bezpečnostních složek před rokem 1989, a to je plivnutí do tváře nejenom pro aktivisty z roku 1989, ale zejména pro ty politické vězně z 50. let, které komunisti zavírali do lágrů a vězení. Je velice smutné, že se toho dožívají právě oni.

Byli by podle Vás i dnes lidé ochotní a schopní se vzedmout a protestovat, když bude potřeba?

Mám radost, když se zejména v Praze svolávají demonstrace, například Milion chvilek pro demokracii, kde se sejdou tisíce lidí, kterým není lhostejná situace v Česku. Bylo by skvělé, kdyby tito lidé kromě aktivní účasti na demonstracích byli aktivní i mimo tato výjimečná setkání. A i vlastním přičiněním dávali pravdě její váhu.

Jiří Padevět, badatel a spisovatel

Kde jste byl a jak jste se dozvěděl o protestech 17. listopadu 1989?

Vzhledem k tomu, že jsem právě plnil „nejčestnější povinnost mladého muže“ v uniformě Československé lidové armády, došlo mi, že se něco děje až ve chvíli, kdy byl ze společenské místnosti odnesen televizor. Až zpětně mi došlo, že pokud by Ústřední výbor KSČ vyslyšel nápady některých vysokých komunistických důstojníků na vyslání tanků a armády do ulic, nejspíše bych dezertoval. Události dolehly do kasáren se zpožděním, ale když začalo být jasno, i důstojníci se začali chovat vlídněji. Kromě jednoho, který prohlásil, že pokud bude zvolen Václav Havel prezidentem, raději si pověsí do kanceláře portrét Hitlera. Naštěstí za pár týdnů odešel do důchodu.

Jak zpětně hodnotíte sametovou revoluci? Respektive, co se Čechům za těch 29 let z tehdejších představ povedlo a co jsme ještě nestihli?

Hodnotím ji rozhodně kladně, byla to první velká pozitivní společenská změna od roku 1918, která nás potkala. Otázka je, zda tehdejší představy měly, alespoň u řady spoluobčanů, něco společného s tím, jak skutečný život v demokracii funguje. Přesto, že demokracii budujeme na čtyřiceti letech komunistického močálu, devastace průmyslu, přírody i lidských vztahů, jsme ušli pořádný kus cesty. Nevím, co přesně jsme nestihli, ale rozhodně nás čeká ještě spousta práce, pokud tedy trvá, a já věřím, že trvá, většinový souhlas společnosti s životem v liberální demokracii západního typu. Vlastně jsme možná nestihli některé spoluobčany přesvědčit, že jednoduchá řešení společenských a politických problémů neexistují.

Byli by podle Vás i dnes lidé ochotní a schopní se vzedmout a protestovat, když bude potřeba?

Myslím, že ano, jenom si nejsem jist, zda budou ochotní a schopní poznat, jestli už je to potřeba.

Jitka Neradová, badatelka a spisovatelka

Kde jste byla a jak jste se dozvěděla o protestech 17. listopadu 1989?

Ten den jsme po obědě odjeli s přáteli na víkend na chalupu, kde jsme bujaře pobývali až do neděle. Teprve po návratu domů jsme zjistili, že se něco děje. Něco jsme se dozvěděli od kamarádů a něco z Hlasu Ameriky a něco málo i z našich tehdy dostupných veřejných sdělovacích prostředků. Revoluce tedy pro mě začala až 19. listopadu, na Národní jsem bohužel nebyla. Ale do demonstrací jsem se vzápětí s nadšením mládí zapojila.

Jak zpětně hodnotíte sametovou revoluci? Respektive, co se Čechům za těch 29 let z tehdejších představ povedlo a co jsme ještě nestihli?

Moje vzpomínka na ty listopadové dny je vzpomínkou na velkou euforii, úžas, nadšení, vlídnost, souznění a pochopení toho, co je to vlastně revoluce. Zpětně už takovou euforii necítím, byť jsem za tu změnu nesmírně ráda. Ale trápí mě staré struktury zpátky na výsluní, to se tedy opravdu nepovedlo. Povedly se svobodné volby, ale nepovedlo se přesvědčit lidi, že k nim mají chodit. Lidové noviny do každé rodiny, jedno z revolučních hesel, má dnes úplně nulový význam. Rozhodně to není výraz svobody, ale naopak, řekněme nesvobody, když nechci použít slovo cenzura. A u cenzury zůstávám, ta se nám vrátila, byť v trochu jiné podobě, ale je tu a je všudypřítomná.

Podařilo se vybudovat sebevědomí, jsme rozhodně sebevědomější než tehdy. Můžeme cestovat, učit se jazyky. Výrazně se zlepšila péče o handicapované lidi, to se nám povedlo. Nepovedlo se změnit myšlení, stále ještě si neumíme vážit svobody, nemáme zažito, že za svobodu je třeba bojovat. Nestihli jsme skoncovat s komunisty, nepovedlo se zabojovat se závistí a s korupcí. Nestihli jsme vychovat elity, hodné toho slova. Zmizely fronty v obchodech, to je pozitivní, máme z čeho vybírat. Negativem je fakt, že se naopak stáváme obětmi konzumu. Povedlo se zlidštit české školství, nepovedlo se ho zreformovat. Abych to zkrátila, povedlo se hodně věcí, ale stále nás čeká ještě hodně dlouhá cesta, než úplně vymýtíme totalitní myšlení z kolektivního povědomí. Ale je dobře, že po té cestě jdeme.

Byli by podle Vás i dnes lidé ochotní a schopní se vzedmout a protestovat, když bude potřeba?

Zda by se lidé dneska zvedli a byli ochotni protestovat, je pro mě dost těžká otázka. Jednu dobu jsem si myslela, že asi ne, ale dnes o tom už nejsem přesvědčena, ba naopak, takže si myslím, že ano, byli. Asi všechno, i revoluce, má svůj čas, a pokud nastane, lidé i dnes budou schopni a ochotni vyjít do ulic a protestovat a bojovat za svá práva.

  

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818