Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Končící jihočeský hejtman Zimola se hájil u Zemana. „Vše byly výmysly, nepravdy a lži," řekl mu

Končící jihočeský hejtman Zimola se hájil u Zemana.  „Vše byly výmysly, nepravdy a lži," řekl mu

Odcházející jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se odpoledne na vlastní žádost sešel s prezidentem Milošem Zemanem, kterému vysvětlil kauzy posledních několika měsícíců. Zeman mu prý vyjádřil své sympatie, o přímou podporu v nadcházejících poslaneckých volbách ho Zimola údajně nežádal. Z vedení kraje hejtman odstoupí zítra.

Zimola na následné tiskové konferenci řekl, že doufá, že vedení ČSSD nebude zasahovat do kandidátky na jihu Čech, ve které je Zimola momentálně na posledním místě. Spekulace o tom, že by ze strany odešel, hejtman odmítl.

V následujících týdnech chce veřejně vysvětlit obě kauzy, se kterými je spojovaný. Tedy vysoké odměny ve společnosti Jihočeské nemocnice, které dostával předseda představenstva Martin Bláha, a také výstavbu rekreačního domku na Lipně, který Zimolovi nechal postavit právě Bláha. K druhé kauze si prý hejtman nechává vypracovat nezávislý audit.

Zimola nadále trvá na tom, že jeho odstoupení je výsledek „brutálního politického tlaku, kterému byl v posledních zhruba šesti týdnech vystavený." Cílem tlaku z jihočeské politiky měl být rozpad stávající koalice, hejtman nevylučuje, že podíl na jeho pádu mělo i vyšší vedení ČSSD.

To předseda strany Bohuslav Sobotka opakovaně odmítá. „Vedení ČSSD nemá s kauzou chaty Jiřího Zimoly ani se záležitostí mnohamilionových odměn některých lidí ve vedení jihočeských nemocnic nic společného. Tyto kauzy ale bohužel ČSSD vážně poškodily, a to nejenom v jižních Čechách," uvedl Sobotka tento týden.

Zimolu ve vedení kraje zítra na mimořádné schůzi zastupitelstva nahrádí Ivana Stráská, rovněž z ČSSD. Novou koaliční dohodu dnes zástupci sociální demokracie podepsali s uskupením Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutím Jihočeši 2012. Subjekty budou vládnout kraji s těsnou většinou zastupitelů, v součtu jich mají 28 z 55.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744