Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec HateFree Culture. „Dozvěděli jsme se to z médií,“ říká pro INFO.CZ koordinátor projektu

Konec HateFree Culture. „Dozvěděli jsme se to z médií,“ říká pro INFO.CZ koordinátor projektu

Úmysl ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) neprodloužit vládní projekt HateFree Culture jeho pracovníky překvapil. „Dozvěděli jsme se to z médií,“ uvedl pro INFO.CZ koordinátor projektu Lukáš Houdek. Vládní projekt, který bojuje proti nenávisti a předsudkům, se podle ministra pro lidská práva ocitl ve slepé uličce. Skončit by měl v dubnu. 

Podle Houdka se pracovníci HateFree Culture s ministrem od jeho nástupu do funkce ještě nesešli. O Chvojkově úmyslu neprodloužit projekt i o výtkách, které k němu ministr má, se dozvěděli z médií.

Schůzka s ministrem ohledně fungování projektu by se totiž dle jeho koordinátora měla odehrát v nejbližších dnech. „Nejspíše by měla být zítra,“ myslí si Houdek. Komentovat výroky ministra Chvojky na adresu HateFree Culture Houdek odmítl. „Nejdřív bych o tom chtěl mluvit s ním,“ řekl Houdek.

Ministr Chvojka ve vyjádřeních pro média zdůraznil, že projekt považoval od počátku za časově omezený a neuvažuje o jeho prodloužení. „Kampaň se dostala do slepé uličky. Nejvíce pozornosti nakonec přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah,“ zkritizoval Chvojka projekt v rozhovoru pro časopis Týden.

Kampaň, která se zaměřuje na boj proti nenávisti a předsudkům, vyvolávala kontroverze prakticky po celou dobu svého dvouletého působení. Kritici projektu vytýkali, že je příliš „sluníčkářský“, nelibost budila také skutečnost, že se jedná o vládní projekt, který je financován ze státního rozpočtu. Většinu výdajů nicméně pokryly zahraniční granty, Úřad vlády se na provozu podílel necelými osmi miliony korun.

Kritiku vyvolalo také zjištění Mf Dnes, že někdejší šéf projektu HateFree Nikola Křístek zároveň působil i ve sdružení AISIS, kde si jako jediný uchazeč přišel na zakázkách na pět miliónů korun. Podle ministra pro lidská práva takto v žádném případě postupovat nelze. „Pan Křístek udělal projektu medvědí službu,“ podotkl Chvojka pro Týden.

Negativní pozornost k projektu přitáhl i jeho mediální analytik Jaroslav Cerman, který se připojil k volebnímu týmu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. „Pokud by někdo ze zaměstnanců zároveň pracoval pro některého politika, považoval bych to za stejně problematické,“ tvrdí ministr pro lidská práva. 

Za prodloužení projektu se přimlouvá Chvojkův předchůdce v úřadu Jiří Dienstbier. „V současné napjaté době považuji projekt za prospěšný, protože vysvětloval a uváděl na pravou míru hoaxy, nepravdy a škodlivé stereotypy, jež se šíří veřejným prostorem,“ zdůraznil exministr pro Týden.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744