Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec intervencí ČNB se blíží. Kdo díky němu zbohatne a kdo prodělá?

Konec intervencí ČNB se blíží. Kdo díky němu zbohatne a kdo prodělá?

Okamžik, kdy centrální banka přestane cíleně oslabovat korunu, se blíží. Očekává se, že se to stane v polovině roku. Podle analytiků by se pak mohl kurz ustálit na 25,50 až 26 korunách za euro. Kdo na tom vydělá, a kdo naopak prodělá?

Češi zbohatnou a budou levněji cestovat

Silnější koruna přinese lidem řadu změn. Pro Čechy znamená levnější nákupy v zahraničí a levnější dovolené. Zdánlivě také poklesnou ceny dováženého zboží – i když vzhledem k předpokládané inflaci a dalším vlivům půjde spíš o to, že ceny zboží z dovozu jenom neporostou tak rychle.  

Ti, kteří mají doma eura, by měli zvážit, zda je nyní neproměnit na koruny. Za tisíc euro dnes člověk dostane zhruba 27 tisíc, až koruna posílí, za stejnou sumu to bude přibližně 26 tisíc.

Naopak koruny na eura bude výhodnější proměnit až v létě.

Dovozci

Pro importéry byla slabá koruna nevýhodou, protože v zahraničí nakoupili zboží dráž než před intervencemi. Někteří zdražili, aby si udrželi marže. Dražší zboží ale nešlo na odbyt tak dobře a výdělky klesaly. Až koruna posílí, rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou se zvýší, a tím stoupnou i příjmy importérů.

Spekulanti

Na korunu už v druhé polovině roku tlačili spekulanti. Ti větří konec intervencí a korunu při současném kurzu nakupují. Věří, že brzy posílí, a oni tak peníze zhodnotí. 

Koruna by mohla už první den po ukončení intervence velmi posílit.  Není ale zcela vyloučeno, že se skokově ještě víc propadne. Spekulanti totiž po ukončení intervencí můžou českou měnu rychle prodávat, a tím přispějí k jejímu oslabování. V takovém případě by mohla centrální banka opět zasahovat.

Exportéři

Čeští exportéři se budou muset vyrovnat se silnějším kurzem. ČNB jim díky intervencím zajistila výhodný kurz a podle odborníků tak rozhýbala stagnující ekonomiku. Už v létě Asociace exportérů ČR vypočítala, že čeští exportéři by přišli o více než 600 miliard korun, kdyby ČNB v roce 2013 neintervenovala. Teď budou muset obstát v konkurenčním prostředí bez berličky podané Českou národní bankou.

Menší firmy budou mít pravděpodobně v porovnání s velkými podniky výhodu, jsou totiž flexibilnější. Nahrává jim i mimořádně dobrá kondice české ekonomiky. Přesto bude konec intervencí pro podnikatele nepříjemný. Většina se shoduje, že jim intervence pomohly.

Některé české firmy ale nakupují v zahraničí v eurech. Pro ně naopak bude konec intervencí nakonec také výhodou. 

Vše o intervencích ČNB čtěte na E15. 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek