Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec národních parků? Rozhodnou hlasy sociálních demokratů a komunistů

Konec národních parků? Rozhodnou hlasy sociálních demokratů a komunistů

Sněmovní verzi zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou do dolní komory vrátili senátoři s řadou pozměňovacích návrhů, podpoří tři kompletní kluby: hnutí ANO, KDU-ČSL a TOP 09. Dohromady disponují šestaosmdesáti zákonodárci. Sociální demokraté a komunisté budou hlasovat volně. S jistou dávkou zjednodušení tak lze říct, že hlasování ukáže, kolik je v klubech obou levicových stran příznivců prezidenta Miloše Zemana, který v dolní komoře osobně podpoří senátní verzi zákona, a zároveň odpůrců národních parků.

O osudu zákona rozhodnou především sociální demokraté, kterých je v dolní komoře padesát. Pokud se Zemanovi nepodaří přesvědčit o svém stanovisku více než pětinu sociálních demokratů, je pravděpodobné, že poslanci nakonec stanovisko Senátu přehlasují.

„Nemáme sjednocený postoj jednotlivých členů a členek klubu. Největší část se nicméně přiklání k původní sněmovní verzi zákona,“ avizoval před novináři těsně před zahájením jednání dolní komory předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Roman Sklenák. V rozhovoru pro INFO.CZ pak dodal, že předpokládá schválení sněmovní verze zákona.

Za tu se jednoznačně postavil klub hnutí ANO. Podle jeho předsedy Jaroslava Faltýnka vedli poslanci druhé nejsilnější sněmovní strany o novele zákona dlouhou a podrobnou debatu. „Nakonec se jednoznačně přikloníme pro sněmovní verzi zákona. Budeme hlasovat závazně,“ nepřipustil pochybnosti Faltýnek. Ministr životního prostředí Richard Brabec pak zopakoval, že by schválení senátní verze zákona znamenalo konec národních parků v České republice.

Michal Kučera z TOP 09 pak zdůraznil, že považuje ochranu přírody za navýsost konzervativní téma. „Také proto podpoříme sněmovní verzi zákona. Odmítáme, že by zákon poškodil obce. Postoj mnoha starostů Šumavy není jednotný, řada z nich podporuje ochranu přírody a sněmovní verzi zákona,“ vysvětlil Kučera. „Sněmovní návrh je výsledkem obtížných jednání a obtížných kompromisů,“ doplnil pak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podobně hovořil také předseda sněmovní frakce KDU-ČSL Jiří Mihola. Také lidovci podle něj podpoří původní sněmovní verzi zákona. „Hovořili jsme s mnoha zástupci šumavských obcí, možná překvapivě většina z nich podporuje původní návrh,“ vysvětlil. Postup lidovců pak odůvodnil podobně jako TOP 09 odkazem na konzervativní hodnoty. „KDU-ČSL chce zachovat divokou přírodu příštím generacím,“ pravil Mihola.

Jediný sněmovní klub, který již dopředu avizuje jednotné hlasování pro senátní verzi zákona, je klub ODS. Jeho předseda Zbyněk Stanjura to odůvodňuje budoucím rozvojem obcí. Komunisté pak preferují zachování status quo. Před začátkem jednání Poslanecké sněmovny to řekl jejich předseda Vojtěch Filip. Jakákoli změna podle něj může způsobit kolaps národních parků. „Pan ministr Brabec vůbec neví, co dělá,“ hřímal před novináři Filip. Jak budou komunisté hlasovat, ale neřekl. Předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik pak doplnil, že většina poslanců KSČM nepodpoří ani jednu verzi zákona. „Nehledejte za tím alibismus,“ dodal.

ODS požádala v 18:20 o pětačtyřiceti minutovou přestavku. A protože si poslanci předtím neodlasovali, že budou jednat i po 19. hodině, jejich úterní jednání skončilo. O osudu novely zákona o ochraně přírody a krajiny poslanci rozhodnou v nejbližších dnech, možná už ve středu.

Vědci, ekologové i široká veřejnost proti senátnímu návrhu

Ekologové uspořádali těsně před polednem nedaleko sněmovny happening na podporu sněmovní verze zákona. Na akci dorazilo podle odhadů ekologické organizace Hnutí DUHA asi 400 lidí. Původní verzi zákona podpořily také stovky akademiků, desítky domácích i zahraničních organizací. A také více než pětačtyřicet tisíc signatářů petice, kterou na její podporu uspořádali ochránci přírody.

Senátní návrh ve svém stanovisku odmítlo také čtyřiadvacet šumavských spolků místních občanů a pět šumavských obcí (Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť). Starostové i představitelé spolků se ohrazují proti názoru, že NP omezuje kvalitní život místních lidí a argumentují, že přínosy NP nesrovnatelně převyšují příslušná omezení.

Národní parky u nás pokrývají pouze 1,5 % území a jejich prioritním posláním je ochrana vzácné přírody a krajiny. „Jejich turistická přitažlivost podporuje místní ekonomiku a je hlavním přínosem pro místní obyvatele. Senátní návrhy zákona jsou bezprecedentním popřením smyslu národních parků tak, jak jsou vnímány u nás i všude ve světě,“ vysvětluje Hnutí DUHA.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744