Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec rozdělené EU. Juncker chce zahladit propast mezi západní a východní Evropou. Víme, co řekne

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker vyšle během svého úterního projevu, který přednese ve Štrasburku před europoslanci, pozitivní vzkaz hlavně směrem k zemím střední a východní Evropy včetně Česka. Ve své osobní vizi toho, jak by měla v budoucnu vypadat evropská integrace, hodlá zdůraznit, že sjednocená a spolupracující Evropa je mnohem víc, než unie, kterou otřásají hluboké politické spory mezi jednotlivými členy. Že právě toto bude hlavní osou projevu, potvrdily redakci INFO.CZ zdroje z blízkosti Junckera a jeho týmu. 

„Neměly by se vytvářet další propasti a měly by se zahladit ty, které tu už jsou. Juncker se bude snažit Evropu sjednotit,“ prozradil redakci dobře informovaný diplomatický zdroj, který se pohybuje v blízkosti Evropské komise. 

Jean-Claude Juncker předstoupí před evropské poslance a přednese před nimi dlouho očekávaný projev. Podle informací redakce na něm pracoval přes dva dny a neustále text upravoval. V proslovu k napjaté unii je zkrátka dobré vážit každé slovo.

Zejména v posledních letech se stalo nepsanou tradicí, že šéf Komise v projevu představuje důležité priority, na které by tým jeho komisařů a komisařek měl v příštím roce nejvíce soustředit. Letos by jeho řeč měla obsahovat z velké části i osobní názory a představy o dalším vývoji v EU. 

Jak minulý týden trefně poznamenal bruselský server Politico, Junckerovi hrozí, že vstoupí do evropských dějin jako muž, který „ztratil“ Spojené království. Britové se v loňském roce vyslovili pro vystoupení z EU a nyní těžkopádně běží rozhovory o tom, jak bude „rozvod“ vypadat. Kromě toho, Juncker musel coby předseda Komise čelit celé řadě dalších krizí a důležitých momentů, kdy se každý z nich může za pár let zpětně jevit jako okamžik, v němž došlo obrazně řečeno na lámání chleba. Zmínit lze migrační krizi, posilování populistických tendencí, nárůst nebezpečí spojeného s terorismem nebo stále asertivnější Rusko v těsné blízkosti unijních hranic. O to víc se teď bude snažit, aby se do evropských dějin otiskl v lepším světle. 

Očekávání spojená s tím, co ve Štrasburku řekne, jsou vysoká i proto, že se jedná o zřejmě poslední takto důležité sdělení, které stávající šéf Komise přednese. Nový pracovní rok je do značné míry posledním rokem současné Evropské komise, ve kterém má šanci přijít s nějakou iniciativou. V roce 2019 budou volby do Evropského parlamentu a sestavovat se bude zcela nová Komise. Pozornost se bude proto upínat na dotažení rozpracovaných návrhů a volební kampaň. Je také dost pravděpodobné, že Juncker vzhledem ke své třicetileté kariéře a vyššímu věku odejde do politického důchodu.

„Projev bude jednoznačně pozitivní,“ řekl INFO.CZ již citovaný diplomatický zdroj. Na své by si v něm podle jeho slov měly přijít všechny země EU. 

Jednou z hlavních zpráv, která zazní, je konec rozdělené Evropy na staré a nové členské země. I z tohoto důvodu se proto v projevu s největší pravděpodobností objeví zmínka například o dvojí kvalitě potravin, na kterou v poslední době stále častěji upozorňují Česko a Slovensko. Mezi řádky pak i zpřísněná pravidla pro dočasně vyslané přeshraniční pracovníky, na kterých trvají některé západoevropské země, ale která ekonomicky slabší státy včetně Česka znervózňují. 

„To jsou příklady témat, která budou ve středovýchodní Evropě určitě přijímána pozitivně,“ vysvětluje diplomat pro INFO.CZ.

Juncker se bude v projevu věnovat i budoucnosti evropské integrace. Vycházet při tom bude z pěti možných scénářů, které představil už na jaře letošního roku. Jednotlivé cesty se od sebe liší mírou integrace na evropské úrovni a ve volnosti pro členské státy nebo jejich skupiny. Podle informací redakce Juncker nepodpoří žádnou z konkrétních možností, kudy by se EU měla v budoucnu ubírat, ale vybere si to nejdůležitější ze všech. Tím je to, že Evropská komise by se měla soustředit na témata, v nichž je evropský pohled přínosný, ale v těch, kde mohou mít přidanou hodnotu samy členské státy, nechá jednání na nich.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744