Články odjinud

Konec všech nadějí. Před 50 lety českoslovenští politici podlehli tlaku Moskvy a kapitulovali

Konec všech nadějí. Před 50 lety českoslovenští politici podlehli tlaku Moskvy a kapitulovali

Před 50 lety, 23. srpna 1968, začalo v Moskvě jednání předsednictva ÚV KSČ a politbyra ÚV KSSS o normalizaci poměrů v Československu. Stalo se tak dva dny po vstupu vojsk Varšavské smlouvy do republiky. Ten byl jen jednou částí plánu na potlačení tzv. pražského jara. Druhou částí mělo být ovládnutí orgánů státní moci konzervativními silami. Tato fáze se okupantům sice poněkud zkomplikovala, nakonec si své prosadili.

Hned první noci bylo několik vedoucích politiků – Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, František Kriegel a Josef Špaček – internováno a odvezeno mimo území ČSSR. Okupantům se ale nepodařilo získat podporu prezidenta Ludvíka Svobody a instalovat kolaborantskou tzv. dělnicko-rolnickou vládu, která by zajistila politickou legitimitu intervence. Za této situace Kreml souhlasil se Svobodovou nabídkou, že přijede jednat do Moskvy výměnou za návrat internovaných politiků.

Následné čtyřdenní rozhovory se však odehrávaly pod diktátem a psychickým nátlakem Sovětů a výsledný protokol, přijatý 26. srpna, byl v podstatě kapitulací. Podepsalo jej 19 vrcholných politiků Československa, nepodepsal jediný – předseda Národní fronty František Kriegel.

V kompletním složení se delegace sešla pouze 26. srpna, v ostatních dnech Sověti „domlouvali“ Čechoslovákům buď individuálně, nebo v menších skupinkách. Ti přitom nebyli zdaleka jednotní – vedle protagonistů pražského jara byli v Moskvě také politici, kteří se v dalším období stali symboly normalizace (Gustáv Husák, Alois Indra, Vasil Biĺak).

Moskevský protokol znamenal faktický konec pražského jara. V textu se již objevuje termín „normalizace poměrů“ v zemi, včetně zastavení činnosti „antisocialistických“ organizací (například rodící se sociální demokracie) či provedení „nutných kádrových opatření ve vedení tisku, rozhlasu a televize“.

Speciál INFO.CZ Srpen 1968Speciál INFO.CZ Srpen 1968autor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud