Články odjinud

Kontrola GIBS není jen na povel Babiše, řekla poslancům Schillerová. Měla prý řadu podnětů

Kontrola GIBS není jen na povel Babiše, řekla poslancům Schillerová. Měla prý řadu podnětů

Ministerstvo financí zahájilo kontrolu v Generální inspekci bezpečnostních sborů na základě řady podnětů, nejen na základě podnětu od premiéra Andreje Babiše (ANO). Dnes to ve Sněmovně poslancům před mimořádnou schůzí svolanou k personálním změnám ve státní správě řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Podněty, které má k dispozici příslušný ministerský odbor, Schillerová podle svých slov neviděla. Babiš začátkem března řekl, že má o hospodaření GIBS pochybnosti, a proto požádal ministryni, aby její úřad kontrolu zahájil.

Zaměstnanci ministerského odboru kontrolují hospodaření inspekce na základě manuálu. Výsledky pak představí výhradně kontrolované osobě a nikomu jinému, popsala ministryně. Pokud se inspekce domnívá, že je vše v pořádku, nemá se čeho bát, dodala.

Mezi šéfem inspekce Michalem Murínem a premiérem Babišem se v nedávné době rozhořel spor. Inspekce již dříve informovala, že premiér na Murína vyvíjí nátlak, aby odstoupil. Součástí nátlaku, jak o něm mluví Murín, je podle GIBS i uvedená kontrola, kterou spustilo na inspekci ministerstvo financí.

Babiš ve středu před výborem pro bezpečnost připustil, že podnět ke kontrole dal on. Uvedl, že za minulé vlády ho koaliční partneři z ČSSD a KDU-ČSL přehlasovali v otázce navýšení financí pro GIBS kvůli náboru dalších lidí.

„Dostal peníze navíc pro další příslušníky, a část těch peněz použil na nestandardní výši odměn, která byla 30 milionů, normálně to bylo 13 milionů. GIBS nikdy nebyl kontrolován, tak jsem požádal ministerstvo financí o interní kontrolu,“ konstatoval premiér.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud