Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní pobaltská mise pokračuje. Vojáci mechanizované roty zahájili přesun na misi do Litvy

Kontroverzní pobaltská mise pokračuje. Vojáci mechanizované roty zahájili přesun na misi do Litvy

Nakládáním vojenské techniky dnes zahájila mechanizovaná rota z Žatce přesun do alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí. Do Litvy téměř 230 vojáků odjede vlakem, cesta jim potrvá tři dny. Z Podbořan na Lounsku budou tento týden postupně vypraveny tři vlakové soupravy. Vojáci s sebou do Litvy odvezou osm desítek kusů techniky včetně obrněných vozidel Pandur. Dnes to řekl velitel jednotky podplukovník Jiří Líbal. Od června již v Lotyšsku působí česká minometná četa.

Severoatlantická aliance vyslala posílené jednotky do Pobaltí a Polska kvůli obavám východních členů z přístupu Ruska. V každé zemi byl rozmístěn jeden prapor v počtu asi 1200 vojáků. Češi přislíbili účast v Lotyšsku, kde minometná četa působí pod kanadským velením, a v Litvě v německém mezinárodním praporu. Pobaltská mise se stala nedávno důležitým českým politickým tématem. Vyslovili se proti ní komunisté, kteří budou podporovat menšinovou vládu ANO a ČSSD. Parlament nakonec pokračování české účasti na misi schválil.

Do Litvy může podle Parlamentem schváleného mandátu odjet až 230 vojáků. Základ jednotky tvoří 41. mechanizovaný prapor a posílená je o ženijní četu, logistickou jednotku a zdravotníky.

Hlavní náplní českých vojáků bude výcvik spolupráce se spojeneckými jednotkami. „Budeme cvičit vše, co se týká bojové činnosti, tedy útok, obranu, přesuny, doprovody. Tedy klasické věci, co se cvičí v mechanizovaném praporu,“ řekl Líbal. Cílem je, aby jednotky z různých zemí byly schopny v případě krize či nasazení spolupracovat.

V Pobaltí žatecká rota zůstane do poloviny ledna, kdy je vystřídá další jednotka 41. mechanizovaného praporu.

Česká armáda již v minulosti v Pobaltí působila v rámci společné výcvikové aktivity visegrádských (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a pobaltských (Litva, Lotyšsko, Estonsko) zemí. Tříměsíčního cvičení se zúčastnilo více jak 100 vojáků 74. lehkého motorizovaného praporu s 30 vozidly. Ve druhé polovině příštího roku pak budou vzdušný prostor nad Pobaltím hlídat české stíhací letouny Gripen. Podobnou misi již české letectvo absolvovalo v minulosti dvakrát.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744