Články odjinud

Kontroverzní pobaltská mise pokračuje. Vojáci mechanizované roty zahájili přesun na misi do Litvy

Kontroverzní pobaltská mise pokračuje. Vojáci mechanizované roty zahájili přesun na misi do Litvy

Nakládáním vojenské techniky dnes zahájila mechanizovaná rota z Žatce přesun do alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí. Do Litvy téměř 230 vojáků odjede vlakem, cesta jim potrvá tři dny. Z Podbořan na Lounsku budou tento týden postupně vypraveny tři vlakové soupravy. Vojáci s sebou do Litvy odvezou osm desítek kusů techniky včetně obrněných vozidel Pandur. Dnes to řekl velitel jednotky podplukovník Jiří Líbal. Od června již v Lotyšsku působí česká minometná četa.

Severoatlantická aliance vyslala posílené jednotky do Pobaltí a Polska kvůli obavám východních členů z přístupu Ruska. V každé zemi byl rozmístěn jeden prapor v počtu asi 1200 vojáků. Češi přislíbili účast v Lotyšsku, kde minometná četa působí pod kanadským velením, a v Litvě v německém mezinárodním praporu. Pobaltská mise se stala nedávno důležitým českým politickým tématem. Vyslovili se proti ní komunisté, kteří budou podporovat menšinovou vládu ANO a ČSSD. Parlament nakonec pokračování české účasti na misi schválil.

Do Litvy může podle Parlamentem schváleného mandátu odjet až 230 vojáků. Základ jednotky tvoří 41. mechanizovaný prapor a posílená je o ženijní četu, logistickou jednotku a zdravotníky.

Hlavní náplní českých vojáků bude výcvik spolupráce se spojeneckými jednotkami. „Budeme cvičit vše, co se týká bojové činnosti, tedy útok, obranu, přesuny, doprovody. Tedy klasické věci, co se cvičí v mechanizovaném praporu,“ řekl Líbal. Cílem je, aby jednotky z různých zemí byly schopny v případě krize či nasazení spolupracovat.

V Pobaltí žatecká rota zůstane do poloviny ledna, kdy je vystřídá další jednotka 41. mechanizovaného praporu.

Česká armáda již v minulosti v Pobaltí působila v rámci společné výcvikové aktivity visegrádských (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a pobaltských (Litva, Lotyšsko, Estonsko) zemí. Tříměsíčního cvičení se zúčastnilo více jak 100 vojáků 74. lehkého motorizovaného praporu s 30 vozidly. Ve druhé polovině příštího roku pak budou vzdušný prostor nad Pobaltím hlídat české stíhací letouny Gripen. Podobnou misi již české letectvo absolvovalo v minulosti dvakrát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud