Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontroverzní pobaltská mise pokračuje. Vojáci mechanizované roty zahájili přesun na misi do Litvy

Kontroverzní pobaltská mise pokračuje. Vojáci mechanizované roty zahájili přesun na misi do Litvy

Nakládáním vojenské techniky dnes zahájila mechanizovaná rota z Žatce přesun do alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí. Do Litvy téměř 230 vojáků odjede vlakem, cesta jim potrvá tři dny. Z Podbořan na Lounsku budou tento týden postupně vypraveny tři vlakové soupravy. Vojáci s sebou do Litvy odvezou osm desítek kusů techniky včetně obrněných vozidel Pandur. Dnes to řekl velitel jednotky podplukovník Jiří Líbal. Od června již v Lotyšsku působí česká minometná četa.

Severoatlantická aliance vyslala posílené jednotky do Pobaltí a Polska kvůli obavám východních členů z přístupu Ruska. V každé zemi byl rozmístěn jeden prapor v počtu asi 1200 vojáků. Češi přislíbili účast v Lotyšsku, kde minometná četa působí pod kanadským velením, a v Litvě v německém mezinárodním praporu. Pobaltská mise se stala nedávno důležitým českým politickým tématem. Vyslovili se proti ní komunisté, kteří budou podporovat menšinovou vládu ANO a ČSSD. Parlament nakonec pokračování české účasti na misi schválil.

Do Litvy může podle Parlamentem schváleného mandátu odjet až 230 vojáků. Základ jednotky tvoří 41. mechanizovaný prapor a posílená je o ženijní četu, logistickou jednotku a zdravotníky.

Hlavní náplní českých vojáků bude výcvik spolupráce se spojeneckými jednotkami. „Budeme cvičit vše, co se týká bojové činnosti, tedy útok, obranu, přesuny, doprovody. Tedy klasické věci, co se cvičí v mechanizovaném praporu,“ řekl Líbal. Cílem je, aby jednotky z různých zemí byly schopny v případě krize či nasazení spolupracovat.

V Pobaltí žatecká rota zůstane do poloviny ledna, kdy je vystřídá další jednotka 41. mechanizovaného praporu.

Česká armáda již v minulosti v Pobaltí působila v rámci společné výcvikové aktivity visegrádských (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) a pobaltských (Litva, Lotyšsko, Estonsko) zemí. Tříměsíčního cvičení se zúčastnilo více jak 100 vojáků 74. lehkého motorizovaného praporu s 30 vozidly. Ve druhé polovině příštího roku pak budou vzdušný prostor nad Pobaltím hlídat české stíhací letouny Gripen. Podobnou misi již české letectvo absolvovalo v minulosti dvakrát.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867