Kostel z 16. století v Třinci zřejmě zapálili žháři. Ze slavné stavby zbyl jen kříž | info.cz

Články odjinud

Kostel z 16. století v Třinci zřejmě zapálili žháři. Ze slavné stavby zbyl jen kříž

Polciie souvislosti s požárem dřevěného kostela v třinecké části Guty zadržela dva lidi. Podezřívá je za žhářství i z obecného ohrožení. Škody na významné památce půjdou podle odhadů do desítek milionů korun.

Mluvčí ostravsko-opavské diecéze ČTK nevylučuje, že by mohla vzniknout replika kostela, stejně jako v případě kostela svaté Kateřiny v Ostravě - Hrabové, který vyhořel v roce 2002. Podle památkářů existuje pro její případnou stavbu dostatek podkladů.

 

Místní farář Kazimierz Plachta ale podotkl, že by se nový dřevěný kostelík stavět nemusel. „V Krakově vyhořel kostel už třikrát. Dvakrát jej postavili. Potřetí už ne. Nový zděný vznikl vedle původního. Místo něj umístili malou maketu," popsal. "Když ho postavíme, zase se budeme vystavovat velkému riziku. Pořád se budeme dívat, jestli zase nehoří," řekl Plachta ČTK. Dodal, že rozhodnutí vzejde z jednání s představiteli farnosti i diecéze.

Mluvčí Národního památkového ústavu Jan Cieslar ČTK řekl, že obnova kostela by byla možná. „V 50. letech se uskutečnilo důkladné zaměření památky. Vše do posledního prkna bylo změřeno," uvedl. Z podkladů by mohla vycházet vědecká rekonstrukce. Dodal, že v Česku existují tři desítky podobných staveb. V Moravskoslezském kraji je 18 z nich. Kostel v Gutech byl od roku 1958 na seznamu kulturních památek a patřil k nejstarším dochovaným dřevěným kostelům na českém území.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud