Na sněmu STAN začaly námluvy stran pro spolupráci po volbách | info.cz

Články odjinud

Kostky jsou vrženy: Starostové půjdou do voleb v koalici s lidovci. Ostatní strany už krouží kolem

Hnutí Starostové a nezávislí půjde do voleb s KDU-ČSL. Na sobotním sněmu to odsouhlasilo 101 ze 116 hlasujících delegátů. Lidovci o společné kandidatuře se starosty rozhodli už před týdnem. Na sněmu STANu zároveň začaly námluvy stran pro případnou spolupráci po podzimních volbách. Situaci si oťukával předseda hnutí ANO Andrej Babiš, sociální demokraté či dosavadní partner STANu TOP09.

Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by volby nyní vyhrálo Babišovo hnutí ANO s 32,5 procenta hlasů. ČSSD by volilo 22 procent lidí, komunisty 12 procent, ODS 8,5 procenta a TOP 09 pak 5,5 procenta. Lidovci by získali 6,5 procenta a STAN jedno procento.

Babiš na sněmu STAN jako ministr financí vypočítával, co vláda v posledních letech pro obce udělala a kolik peněz získaly. Pogratuloval hnutí STAN ke spojení s lidovci. Podle něj je jejich spolupráce úspěšná v obcích a krajích, jejich koalice pak odvede „dobrou práci i na vládní úrovni“. Starosty, kteří spravují obce, označil za „šéfy rodinné firmy“. Není podle něj zvláštní, že jsou populárnější než „klasičtí politici“.

Hnutí STAN do loňska spolupracovalo s TOP 09. Podle Ženíška by strany měly ukázat, že i rozchod se dá udělat s grácií a noblesou. Ženíšek na sněmu STAN uvedl, že pro TOP 09 je zásadní obrana systému parlamentní demokracie. Do voleb jdou strany sice s vlastní kampaní, po volbách by ale měly spojit své síly, míní Ženíšek.

Vedení TOP 09 Babiše dlouhodobě kritizuje. Varuje před koncentrací politické, ekonomické a mediální moci v rukou jednoho člověka a „oligarchizací české politiky“, ohrožuje to podle strany svobodu a demokracii. „Riziko (ohrožení demokratického systému) nelze zmírnit tím, že s ním začnu spolupracovat, ale tím, že mu budu aktivně čelit a bránit,“ uvedl Ženíšek.

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka koalice se STAN vznikne na 99 procent. „Cílem je, aby ČR měla jednoznačně politickou sílu, která je proevropská, prozápadní a vyznává tradiční hodnoty,“ uvedl na sněmu Bělobrádek. Řekl, že je „potřeba zastavit trend“ omezování demokracie a diskuse. Desetiprocentní hranice hlasů, kterou musí dvojkoalice pro vstup do Sněmovny dosáhnout, se neobává. Uskupení vzniká prý i proto, aby „lidé měli koho volit“. „Naše uskupení musí jednoznačně deklarovat, že tu není proti někomu, ale pro něco,“ dodal předseda KDU-ČSL.

Podle Gazdíka podzimní parlamentní volby spolu s prezidentskými na jaře příštího roku představují „koktejl, zásadní pro parlamentní demokracii“. Ukážou, kam se země bude ubírat. „Má představa je stát jako dobře řízená obec... Nechceme firmu, a to ani rodinnou,“ uvedl Gazdík.

Místopředseda ČSSD a stranický volební manažer Jan Birke na sněmu dnes řekl, že hnutí STAN má rádo výzvy a je statečné. Okomentoval tak jeho předvolební spojení s lidovci. "Moje přání je, abychom se k sobě v kampani chovali slušně," dodal.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija v programu své strany a STAN vidí víc spojujících než rozdělujících bodů. "Samozřejmě se neshodneme na všem, a to je nakonec v politice přirozené, ale vážíme si toho, že je možná korektní komunikace a férová dohoda," řekla na sněmu Udženija. Míní, že se hnutí rozhodlo pro "riskantní projekt s vládní stranou", když se chce před volbami spojit s lidovci. Věří, že se po volbách poslanci ODS a starostů ve Sněmovně potkají a spolupráce bude "v tom, či onom uspořádání" pokračovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud