Kritika „lepšolidí“ i špionománie. Květiny do koše hází primitivní hlupáci, řekl Zeman v projevu z Lán | info.cz

Články odjinud

Kritika „lepšolidí“ i špionománie. Květiny do koše hází primitivní hlupáci, řekl Zeman v projevu z Lán

Prezident Miloš Zeman dnes hodinu po poledni pronesl poprvé v novém funkčním období svůj tradiční projev – vánoční poselství ze zámku v Lánech. Prezident zhodnotil průběh několikerých letošních voleb, varoval před zpomalením ekonomického růstu a vyzdvihl úspěch Visegrádské čtyřky v rámci Evropské unie či nutnost nasazení české armády v Afghánistánu. Zeman také zkritizoval „dvě hysterické vlny“ - demonstrace za demisi vlády Andreje Babiše a údajnou „špionománii“. Kritický byl také k „lepšolidem“, za něž například považuje komentátory v médiích či neúspěšné politiky. 

Zeman v projevu poděkoval za hlasy v lednových prezidentských volbách, ve kterých obhájil mandát. Slíbil svým voličům, že bude usilovat o obranu zájmů Česka a suverenitu země v otázce migrace a dalších oblastech. Slíbil také podporu ekonomické diplomacii a to, že bude pokračovat v setkávání s „normálními“ občany při svých cestách do jednotlivých krajů. „Plně respektuji i volbu těch občanů, kteří v prezidentské volby podpořili některého z mých protikandidátů,“ konstatoval Zeman. Ocenil, že i tito lidé šli k volbám.

Prezident také v dnešním vánočním poselství ocenil premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa, že našli odvahu k vytvoření a podpoře současné vlády. Popřál jim úspěch v jejich práci, opozici zase popřál to, aby byla konstruktivním kritikem vládních návrhů a dokázala předkládat vlastní alternativní řešení.

V souvislosti s nízkou volební účastí v podzimních komunálních a senátních volbách Zeman podle vzoru první republiky navrhuje zavést povinnou volební účast. Podle prezidenta není časově náročná a výrazně by rozšířila počet voličů a tím přinutila politické strany k větší akvititě. 

Zeman také zkritizoval obcházení vítězů v komunálních volbách, čemuž by se dle jeho názoru dalo předejít přímou volbou starostů, hejmanů a primátorů. Podle Zemana by jimi měli být ti, kteří na kandidátce nejúspěšnějšího subjektu dostali nejvyšší počet preferenčních hlasů. 

V další části svého projevu se prezident věnoval ekonomické situaci. „Před třemi lety jsem vám říkal, že skončila blbá nálada. Všichni jsme se radovali a dosud radujeme nad ekonomickým růstem. Dnes bych poprvé chtěl naopak varovat – před zpomalením ekonomického růstu,“ zmínil Zeman. Podle prezidenta má situaci několik příčin: Vznikající obchodní válka mezi USA a Čínou, brexit a nedostatek pracovních sil.

 „První dva faktory nemůžeme ovlivnit, ten třetí ano,“ míní Zeman. Krátkodobým řešením, jak vyřešit nedostatek pracovních sil by dle prezidenta bylo odejmutí sociálních dávek lidem na pracovních úřadech, kteří odmítnou nabízenou práci. Zeman se ale spíše kloní k dlouhodobému zvýšení produktivity práce, a to formou robotizace.

Prezident také ocenil investiční plán vlády. „Neustále tvrdím, že spotřební výdaje jsou sice příjemné a mohou získat i nějaké voliče, ale jedině investice nás přenášejí do budoucnosti,“ řekl Zeman. 

Co se týče zahraniční politiky, prezident vyzdvihl naše zahraniční mise v rámci boje proti mezinárodnímu islámskému terorismu, zejména v Afghánistánu.

V případě odchodu spojenců z Afghánistánu by tamní území nepochybně znovu ovládlo hnutí Tálibán. „Které již jednou vytvořilo z této země základnu k teroristickým útokům,“ uvedl Zeman.  V tomto smyslu podle něj v Afghánistánu chráníme i bezpečnost českých občanů a jednáme v souladu s naším národním zájmem.

Prezident také ocenil fungování Visegrádské čtyřky v rámci Evropské unie. „Podařilo se jí dosáhnout toho, že se v zásadě přestalo diskutovat o nesmyslné myšlence uprchlických kvót,“ zdůraznil Zeman.  

Varování před čínskými špiony v Česku dělají podle Zemana z českých občanů nesvéprávné a manipulovatelné bytosti, které se nedokážou samy ubránit. Hlava státu v té souvislosti mluvila o „špionománii“, kterou označila vedle protestů proti vládě za jednu z hysterických vln, které se objevily v republice v závěru roku.

„Je pochopitelné, že lidé budou demonstrovat proti něčemu konkrétnímu – např. ve Francii proti zdražení pohonných hmot nebo v Maďarsku proti tzv. otrockému zákonu.  Ale demonstrovat za demisi vlády v podmínkách svobodných voleb je dle mého názoru pohrdáním vůlí voličů,“ řekl Zeman. „Ti, kdo hází květiny do odpadkových košů, jsou primitivní hlupáci,“ dodal se zřejmou narážkou na oslavy 17. listopadu na Národní třídě, kde skončily v odpadkovém koši květiny od premiéra i prezidenta. 

Situaci kolem „špionománie“ Zeman glosoval vyjádřením „nejmenovaného ústavního činitele“ ze soukromé konverzace. „Miloši, ale Číňani tady opravdu provádějí technologickou špionáž. Oni se sem jezdí seznamovat s tím, proč naše vlaky jezdí tak pomalu, když jejich vlaky jezdí rychlostí 300 kilometrů v hodině,“ uvedl Zeman.

Na rozsáhlou aktivitu čínských zpravodajských služeb upozorňovala ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS), kterou poté Zeman kritizoval. Minulý týden varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Případ projednávala Bezpečnostní rada státu (BRS).

V závěru svého projevu prezident poukázal na výsledky nedávného průzkumu CVVM, podle nichž Češi málo důvěřují televizi, tištěným médiím, neziskovým organizacím či církvím. Prezident v této souvisloti zmínil „lepšolidi“ – tedy ty, kteří se údajně považují za něco lepší a radí ostatním, co mají dělat. Do této sorty lidí řadí prezident například komentátory v médiích či neúspěšné politiky. „Važte si lidí, kteří v životě něco dokázali, ignorujte radílky, kteří sami v životě nedokázali nic,“ doporučil Zeman lidem. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud