Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kritika ze Slovenska: KSČM je od revoluce nejblíže k moci. Slušní politici by s ní neměli jednat, píše SME

Kritika ze Slovenska: KSČM je od revoluce nejblíže k moci. Slušní politici by s ní neměli jednat, píše SME

Komunistická strana (KSČM) v Česku dostala v loňských volbách nejméně hlasů od svého vzniku, ale paradoxně je od sametové revoluce nejblíže k moci, napsal dnes slovenský list Sme v reakci na vznikající menšinovou vládu hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a ČSSD podporovanou právě komunisty.

Čeští komunisté podle deníku nejsou nebezpečnou stranou z padesátých let, nejsou to ani nadšenci z poválečného období, kteří věřili, že jen Sovětský svaz může přinést osvobození od nacistů. Současné komunisty list označil za komunisty normalizace.

„Navenek hlásají revoluci, u svých voličů hnojí políčko nostalgie po předešlém režimu, kdy sice neměli svobodu, ale měli pseudojistoty, nadbíhají Rusku, Sýrii či Severní Koreji. Uvnitř ovšem jejich revoluční nadšení vyprchalo a jde jim o udržení moci. Přizpůsobí se, protože udrží teplé místo v parlamentu, nyní se možná dostanou i ke státním funkcím,“ napsal Sme. Dodal, že komunisté najednou netrvají na odchodu země z NATO ani z EU.

Podle listu komunisté v moderní historii českého parlamentarismu sehrávali úlohu strany, s níž nikdo sice do vlády nepočítal, ale čas od času bylo možné se s nimi dohodnout. List dodal, že komunisté jako strana hlásící se k diktatuře by měla být rozpuštěna, a když už se dostala do parlamentu, slušní politici by s ní neměli jednat.

„Od Babiše se slušnost nečeká, ten jde po moci a zapomněl na vlastní ujištění před rokem, že na komunistech vládu nepostaví,“ poznamenal deník. Za smutnou označil skutečnost, že pro nejstarší demokratickou stranu Česka, ČSSD, je problémem stíhaný premiér, ale již nikoliv podpora obdivovatelů diktatury.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1