Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krize výrazně otřásla důvěrou v prezidenta i vládu. Se situací v zemi je spokojený jen každý desátý

Vládní krize výrazně pošramotila důvěru Čechů v prezidenta Miloše Zemana a vládu Bohuslava Sobotky. Té podle nejnovějšího šetření CVVM důvěřuje jen necelá čtvrtina lidí. S politickou situací obecně je spokojeno pouhých 10 % Čechů, což je nejhorší výsledek za posledních několik let. 

Důvěra Čechů v prezidenta Zemana se dlouhodobě pohybovala nad padesáti procenty. Kauza kolem odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády a lavírování Miloše Zemana se však na číslech silně podepsaly. V květnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu důvěru vyjádřilo 41 % respondentů, což je o 15 procentních bodů méně než v předešlém měsíci. 56 % lidí přímo uvedlo, že prezidentovi nedůvěřuje, 3 % se nedokázala rozhodnout a zvolila odpověď „nevím“.

Vládní krize negativně ovlivnila také vnímání kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vládě důvěřuje méně než čtvrtina (23 %) veřejnosti, téměř tři čtvrtiny (74 %) jí v průzkumu CVVM vyjádřily nedůvěru. Oproti dubnu tak důvěra Čechů ve vládu poklesla o 17 procentních bodů.

„U vlády a Poslanecké sněmovny se důvěra propadla na nejnižší úroveň od voleb v roce 2013, přičemž u vlády je její současné hodnocení horší, než bylo u vlády vedené Jiřím Rusnokem, která po demisi Nečasovy vlády vládla několik měsíců bez důvěry Poslanecké sněmovny, i když stále ještě zůstalo o něco lepší, než jaké bylo hodnocení vlády Petra Nečase v období let 2012 a 2013,“ konstatuje CVVM.

Důvěra ústavním institucím v květnu 2017. Průzkum CVVMDůvěra ústavním institucím v květnu 2017. Průzkum CVVMautor: Info.cz

V obecné rovině dramaticky narostl počet Čechů, kteří nejsou spokojeni s politickou situací v zemi. Nelibost daly najevo dvě třetiny dotázaných (67 %), spokojeno je pouhých 10 % respondentů. Ani spokojena, ani nespokojena se cítí být pětina (20 %) obyvatel ČR. V porovnání s minulým šetřením z dubna 2017 se nespokojenost Čechů zvýšila o 26 procentních bodů.

„Aktuální spokojenost se současnou politickou situací, do níž se bezprostředně promítla probíhající vládní krize, je tak výrazně nejhorší od konce roku 2013, když srovnatelný výsledek byl zaznamenán v listopadu 2013,“ upozorňuje CVVM. 

Průzkum probíhal od 8. do 18. 5. 2017 formou osobního rozhovoru. Zúčastnilo se ho 1019 respondentů starších 15 let.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867