Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Krok vedle, který trestá úspěch a nemotivuje. Na nápad ČSSD, ať bohatí platí víc, padá důrazná kritika

Krok vedle, který trestá úspěch a nemotivuje. Na nápad ČSSD, ať bohatí platí víc, padá důrazná kritika

Kdo víc vydělává, ať víc platí, hřímají v předvolební kampani sociální demokraté. ČSSD přišla s návrhem daňové reformy, podle které by sazba daně z příjmu rostla dle hrubého měsíčního výdělku. Ti, kteří vydělávají maximálně 30 tisíc měsíčně, by na daních platili 12 procent, na obyvatele s příjmy nad 50 tisíc by dopadla 32procentní daň. Progresivní zdanění má stírat rozdíly mezi příjmovými třídami, rozdílnými podmínkami by ale naopak rozpory mohlo vyvolat. Návrh kritizuje opozice i ekonomové.

„Návrh nepochybně nějaké spory vyvolá. Zvyšování daní, ať už kdykoli a pro kohokoli je výbušné téma. Jaké to bude mít dopady, se dá těžko odhadovat. Podle mě to je hlavně součást předvolební kampaně, taková první vlaštovka. ČSSD si testuje terén a zkoumá reakce voličů,“ uvádí pro INFO.CZ sociolog Martin Buchtík. Výraznější „třídní boje“ to podle něj ale nevyvolá.

Podle některých jde ale hlavně o předvolební výkřik, který na sebe má strhnout pozornost, než o skutečný záměr. „Myslím, že by bylo potřeba k tomuto tématu provést podrobnější analýzu. Přesto je možné, že právě toto nařízení by mohlo ve výsledku dopadnout spíše na ty, kterým má pomoci. Já si myslím, že se ale nebude realizovat. Nejsem si ani jistý, jestli by tento návrh vedl k jakémusi návratu k sociálně-demokratickým politikám, jak proklamuje premiér,“ pochybuje sociolog Ondřej Císař ve svém vyjádření pro INFO.CZ.

Nařízení akcentuje rozdělení politického spektra. Je tedy jisté, že najde své zastánce i odpůrce. „Samozřejmě to bude mít své oponenty. Není ale důvod se obávat nějakých rozbrojů. Jsou země v Evropě, které mají progresivní daň, i ty, co ji nemají, a nikde se to nezhroutilo. Otázka je, co budeme preferovat. Je pak také otázka, až se ty daně vyberou, tak na co půjdou, jak je stát investuje. Je jasné, že v předvolebním boji se teď budou ukazovat různé nápady,“ předpovídá sociolog Jiří Buriánek.

Proti daňové reformě se postavili i oslovení ekonomové. „Debatu o změnách daňového systému je potřeba vést uceleně. Systém je třeba zjednodušit a zprůhlednit. Progresivní zdanění a rostoucí přerozdělení je z ekonomického pohledu demotivační, trestá vzdělání a kvalifikaci. Pro sociálně potřebné občany daňová reforma velkým přínosem nebude, profitovat budou jen daňoví poradci,“ zpochybňuje pro INFO.CZ účel návrhu hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Přestože záměr byl dobrý, provedení pokulhává, potvrzuje i další ekonom Petr Zahradník. „Já si myslím, že téma, které chce reforma řešit, je správné. Dokonce si myslím, že je to jedno z nejvážnějších témat v naší současné ekonomice. To znamená výrazný odliv výnosů, dividend a zisků do zahraničí. Na druhou stranu jsem přesvědčen o tom, že nástroj, který na to ČSSD zvolila, je špatnou reakcí na toto téma. Je to prvoplánové a možná i kontraproduktivní, protože tento krok odradí jak aktuální, tak i budoucí zahraniční kapitál od vstupu do České republiky. Tím si vytváříme skutečně špatnou pověst z hlediska investičního prostředí,“ vysvětluje pro INFO.CZ ekonom Petr Zahradník.

Návrh progresivního zdanění, se kterým sociální demokracie přišla, odmítá také opoziční TOP 09. „Progresivní zdanění je pro nás nepřijatelné,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v reakci na dotaz INFO.CZ. Důvody jsou podle něj tři: První je ten, že návrh sociálních demokratů demotivuje a trestá.

„Znamenal by navíc zchudnutí celé země, návrh by zdražil cenu vysoce kvalifikované práce a celou zemi by tak poslal do chudoby,“ vysvětlil předseda TOP 09 s tím, že by to v důsledku bylo nevýhodné i pro nízko příjmové segmenty společnosti. „V neposlední řadě návrh sociálních demokratů, zesložiťuje daňový systém. Toto jsou tři klíčové důvody, kvůli kterým s návrhem ČSSD nemůžeme absolutně v ničem souhlasit,“ uzavřel předseda TOP 09.

Koaliční KDU-ČSL je podle svého předsedy Pavla Bělobrádka dlouhodobě pro to, aby se daňové znevýhodnění řešilo slevami. „Návrh ČSSD je třeba zásadně odmítnout. Tvrdě by totiž dopadl na pracující rodiče,“ zdůraznil šéf lidovců. Strana je podle něj připravena vést debatu o daních, ale na návrh sociálních demokratů podle něj nemůže v žádném případě přistoupit.

„Český daňový systém potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Návrhy ČSSD jdou úplně opačným směrem. Daňová politika ČSSD zaměřená proti lidem se středními a vyššími příjmy je zcela chybná. Daně mají klesnout všem, nejenom někomu,“ komentuje návrhy předseda ODS Petr Fiala.

„Když nějaké zboží zdaníte, většinou snížíte jeho spotřebu. Vláda vyšším zdaněním práce chce asi odradit aktivní a pracovité lidi od práce. My si naopak pracovitých lidí ceníme, a proto jim chceme snížit odvody na sociálním a zdravotním pojištění. Pracovat se musí vyplatit," dodává předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1