KSČM nadále povede Filip, stalinisté v čele se Skálou stranu neovládli, mají ale silný hlas | info.cz

Články odjinud

KSČM nadále povede Filip, stalinisté v čele se Skálou stranu neovládli, mají ale silný hlas

Předsedou KSČM se opět stal Vojtěch Filip. Dosavadní šéf strany ve druhém kole volby na mimořádném sjezdu v Nymburku získal 165 hlasů a porazil Josefa Skálu, který zastupuje konzervativnější proud. Skála obdržel 143 hlasů a tento těsný výsledek připomněl, že tzv. neostalinistické křídlo má ve straně nepřehlédnutelné zastoupení. V prvním kole oba kandidáty dělilo jen pět hlasů.

Opětovná volba Filipa do čela strany je vzkazem, že si KSČM přeje, aby pokračoval v úsilí dostat stranu k podílu na vládě. O komunistické hlasy se chce při hlasování o důvěře ve sněmovně opřít Andrej Babiš, který momentálně usiluje o obnovení koaličních jednání s ČSSD. KSČM by to dostalo do situace, kdy si může do určité míry diktovat požadavky výměnou za podporu.

„Jsme připraveni na jednání v příštím týdnu ve trojici s hnutí ANO a ČSSD,“ potvrdil Filip, že chce, aby hnutí ANO naplno přizvalo komunisty k jednacímu stolu. Uvedl, že předchozí rozhovory ANO s ČSSD zkrachovaly mimo jiné i proto, že u nich komunisté chyběli a nemohli korigovat požadavky jedné nebo druhé strany.

Babiš Filipovi ke znovuzvolení obratem gratuloval. Podobně učinil předseda ČSSD Jan Hamáček. „Věřím, že pod jeho vedením bude KSČM důsledně prosazovat levicový program a hájit sociální stát,“ uvedl.

Filip se po svém zvolení mimo jiné vyslovil k favoritům na stranické funkce. Pozoruhodné je prohlášení, že by byl rád, kdyby za oblast ideologie a propagandy zodpovídal Stanislav Grospič. Momentálně funkci zastává Filipův konkurent z druhého kola Josef Skála, který zastává vyhraněné názory.

Do čela KSČM kandidovala nakonec méně než desítka nominovaných lidí, někteří se kandidatury vzdali. K favoritům volby předsedy patřila i europoslankyně Kateřina Konečná, která do rozhodujícího kola nepostoupila, v prvním kole získala 79 hlasů, Filip 110 a Skála 105. Filip Konečnou zmínil jako svoji favoritku na poli evropské politiky a směrem ke kandidátce pro volby do Evropského parlamentu.

Dopoledne na sjezdu vystoupil prezident Miloš Zeman. Komunistům vyčinil za jejich minulost a připomněl oběti totality, poté je ale pobídl, aby si řekli o svoji roli při sestavování vlády. Zeman za návštěvu sjezdu a výzvu směřovanou ke KSČM sklízí kritiku.

Předseda druhé nejsilnější strany ODS Petr Fiala si myslí, že je jedno, kdo je v čele komunistické strany. „Problém jsou vůbec komunisté a to, že je Miloš Zeman a Andrej Babiš zvou poprvé od listopadu 1989 k vládě,“ napsal Fiala ČTK. Komunisté s Filipem v čele podle šéfa hnutí STAN Petra Gazdíka zůstávají „rudými oportunisty a lokaji Východu“. „Neposunují se sice ke stalinismu, ale pořád jsou to uctívači zločinné ideologie,“ dodal Gazdík.

Třiašedesátiletý Filip stojí v čele komunistů od října 2005, v roce 2016 na volebním sjezdu v Praze získal čtyřletý mandát, po prohře KSČM ve sněmovních volbách dal ale loni na podzim funkci k dispozici. Kritice čelil i dříve. Předloni byl zvolen v prvním kole, když dostal 203 z 353 platných hlasů. Jeho tehdejšího vyzyvatele Skálu tehdy volilo 150 delegátů. Už před pěti lety v Liberci musel Filip pro vítězství absolvovat stejně jako letos dvě volební kola.

Delegáti budou podle informací ČTK zřejmě ještě hlasovat o tom, zda zkrátí mandát vedení na dva roky. Pokud se tak nestane, měl by Filip komunisty vést až do roku 2022.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud