KSČM není na vládnutí připravená. A my budeme ve vládě jen bez stíhaných politiků, říká Chvojka | info.cz

Články odjinud

KSČM není na vládnutí připravená. A my budeme ve vládě jen bez stíhaných politiků, říká Chvojka

Předseda sněmovní frakce sociálních demokratů Jan Chvojka trvá na tom, že jeho strana nepodpoří při hlasování o důvěře vznikající menšinový kabinet Andreje Babiše. Podle něj by vláda měla vznikat na koaličním půdorysu a nikoli, jak sám říká, partyzánským způsobem a bez jednání s ostatními stranami. Chvojka očekává, že první Babišův pokus bude neúspěšný a případnou účast ČSSD ve vládě i nadále podmiňuje tím, že v ní nebude sedět trestně stíhaný politik.

Jak hodnotíte aktuální politickou situaci? Nemám na mysli ani tak schvalování rozpočtu, který nejspíš projde díky hlasům stran končící koalice, jako především okolnosti vzniku nové vlády…

Okolnosti vzniku nové vlády jsou nestandardní. Tuto vládu určitě nepodpoříme. Vláda by se měla ustavovat na koaličním půdorysu a nikoliv partyzánským způsobem bez jednání s ostatními stranami, bez domluvené podpory minimálně 101 poslanců.

A jaký je váš odhad? Získá důvěru sněmovny?

Určitě ne.

Co se bude dít potom? Jaké scénáře považujete za takové situace za nejpravděpodobnější?

Předpokládám, že první pokus předsedy hnutí ANO bude neúspěšný a začne tudíž jednání o nové vládě nanovo. Je možné, že se Andrej Babiš poučí a začne jednání o vládě i se stranami, které doteď opomíjel, tedy s ČSSD a lidovci.

Právě k tomu mířím. Média spekulují o pohybech uvnitř ČSSD, údajně by k něčemu podobnému, jako je vznik vlády na půdorysu Sobotkovy vlády, mohli být někteří vaši poslanci vstřícní…

Nezbývá než zopakovat, co jsem už novinářům řekl: ČSSD by neměla tolerovat vládu Andreje Babiše při druhém pokusu jen proto, aby něčemu zabránila. Buď bude hnutí ANO s ČSSD odpovědně jednat o případných personálních a programových shodách, nebo tomu bude jako doteď, kdy Babiš jednání o sestavování vlády jen předstíral. Ovšem bianco šek mu do „Strakovky“ nikdo podepisovat nebude.

A máte nějaké nepřekročitelné hranice nebo požadavky, ze kterých nemíníte slevit?
    
Za podmínku jakékoliv další debaty povazuji vydání pana Babiše a pana Faltýnka k trestnímu stíhání.

Pokud by byli předseda a první místopředseda hnutí ANO skutečně vydáni k trestnímu stíhání a zároveň by hnutí ANO ustoupilo, pokud jde o účast Babiše ve vládě, vzniknout by mohly nejmíň dvě koalice. Kromě té původní, tedy s lidovci, je tu také varianta s komunisty. Která z nich by vám byla bližší a proč?

Samozřejmě s lidovci. V koalici, která za týden končí, jsme pracovali ve prospěch naší země. A myslím si, že s ní občané byli spokojeni. KSČM je stranou, která není připravena na vládní odpovědnost. A myslím, že o ni ani nestojí.

Otázka ale je, v jaké je ČSSD v kondici. Jinak řečeno, neprospělo by straně – především s ohledem na její dlouhodobý vývoj – pokud by měla prostor konsolidovat své síly a připravit se na budoucí politické bitvy? A pobyt v opozici je přece jen pro takovou rehabilitaci sil vhodnější, než pobyt ve vládě…

To je otázka. Někteří členové sociální demokracie jsou nakloněni tomu, abychom šli do čisté opozice. Bohužel už ale nejsme v časech z let 2010 až 2013 – které si osobně pamatuju – kdy jsme měli šestapadesátičlenný klub a z toho titul jsme také byli viditelnými lídry opozice. Dnes je nás patnáct a jsme jednou z mnoha malých opozičních stran. Je v této situaci možné vést řádnou rehabilitaci s vědomím toho, že nám pobyt v opozici pomůže? Složitá otázka…

V jakém stavu je podle vás vlastně nyní ČSSD? Co se uvnitř strany děje v těchto týdnech?

Sociální demokracie je ve stavu, kdy přemýšlí, co dál. Věřím, že v únoru přinese nové vedení strany rázný impuls a půjdeme pozvolna nahoru…

Kromě hlasování o důvěře vládě a hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, nás čeká v nejbližší době ještě jedna událost, která zásadně ovlivní budoucnost země. Myslím tím prezidentské volby. Jak může jejich výsledek promluvit do strategie a budoucího rozhodování o vládním angažmá uvnitř ČSSD?

ČSSD povede svou svébytnou politiku bez ohledu na to, kdo je nebo bude prezident.

Dovolte poslední otázku: sám jste už zmínil únorový sjezd. Myslíte si, že by mělo dojít k radikální obměně vedení v tom slova smyslu, že by skončili všichni stávající členové předsednictva, anebo spíše preferujete jistou míru kontinuity?

Myslím, že by byl dobrým kompromisem rozumný mix starých a nových tváří. Nemyslím si, že by bylo úplně rozumné, aby ve vedení byly jen nové tváře. Jistá kontinuita musí být.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud