Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KSČM není na vládnutí připravená. A my budeme ve vládě jen bez stíhaných politiků, říká Chvojka

KSČM není na vládnutí připravená. A my budeme ve vládě jen bez stíhaných politiků, říká Chvojka

Předseda sněmovní frakce sociálních demokratů Jan Chvojka trvá na tom, že jeho strana nepodpoří při hlasování o důvěře vznikající menšinový kabinet Andreje Babiše. Podle něj by vláda měla vznikat na koaličním půdorysu a nikoli, jak sám říká, partyzánským způsobem a bez jednání s ostatními stranami. Chvojka očekává, že první Babišův pokus bude neúspěšný a případnou účast ČSSD ve vládě i nadále podmiňuje tím, že v ní nebude sedět trestně stíhaný politik.

Jak hodnotíte aktuální politickou situaci? Nemám na mysli ani tak schvalování rozpočtu, který nejspíš projde díky hlasům stran končící koalice, jako především okolnosti vzniku nové vlády…

Okolnosti vzniku nové vlády jsou nestandardní. Tuto vládu určitě nepodpoříme. Vláda by se měla ustavovat na koaličním půdorysu a nikoliv partyzánským způsobem bez jednání s ostatními stranami, bez domluvené podpory minimálně 101 poslanců.

A jaký je váš odhad? Získá důvěru sněmovny?

Určitě ne.

Co se bude dít potom? Jaké scénáře považujete za takové situace za nejpravděpodobnější?

Předpokládám, že první pokus předsedy hnutí ANO bude neúspěšný a začne tudíž jednání o nové vládě nanovo. Je možné, že se Andrej Babiš poučí a začne jednání o vládě i se stranami, které doteď opomíjel, tedy s ČSSD a lidovci.

Právě k tomu mířím. Média spekulují o pohybech uvnitř ČSSD, údajně by k něčemu podobnému, jako je vznik vlády na půdorysu Sobotkovy vlády, mohli být někteří vaši poslanci vstřícní…

Nezbývá než zopakovat, co jsem už novinářům řekl: ČSSD by neměla tolerovat vládu Andreje Babiše při druhém pokusu jen proto, aby něčemu zabránila. Buď bude hnutí ANO s ČSSD odpovědně jednat o případných personálních a programových shodách, nebo tomu bude jako doteď, kdy Babiš jednání o sestavování vlády jen předstíral. Ovšem bianco šek mu do „Strakovky“ nikdo podepisovat nebude.

A máte nějaké nepřekročitelné hranice nebo požadavky, ze kterých nemíníte slevit?
    
Za podmínku jakékoliv další debaty povazuji vydání pana Babiše a pana Faltýnka k trestnímu stíhání.

Pokud by byli předseda a první místopředseda hnutí ANO skutečně vydáni k trestnímu stíhání a zároveň by hnutí ANO ustoupilo, pokud jde o účast Babiše ve vládě, vzniknout by mohly nejmíň dvě koalice. Kromě té původní, tedy s lidovci, je tu také varianta s komunisty. Která z nich by vám byla bližší a proč?

Samozřejmě s lidovci. V koalici, která za týden končí, jsme pracovali ve prospěch naší země. A myslím si, že s ní občané byli spokojeni. KSČM je stranou, která není připravena na vládní odpovědnost. A myslím, že o ni ani nestojí.

Otázka ale je, v jaké je ČSSD v kondici. Jinak řečeno, neprospělo by straně – především s ohledem na její dlouhodobý vývoj – pokud by měla prostor konsolidovat své síly a připravit se na budoucí politické bitvy? A pobyt v opozici je přece jen pro takovou rehabilitaci sil vhodnější, než pobyt ve vládě…

To je otázka. Někteří členové sociální demokracie jsou nakloněni tomu, abychom šli do čisté opozice. Bohužel už ale nejsme v časech z let 2010 až 2013 – které si osobně pamatuju – kdy jsme měli šestapadesátičlenný klub a z toho titul jsme také byli viditelnými lídry opozice. Dnes je nás patnáct a jsme jednou z mnoha malých opozičních stran. Je v této situaci možné vést řádnou rehabilitaci s vědomím toho, že nám pobyt v opozici pomůže? Složitá otázka…

V jakém stavu je podle vás vlastně nyní ČSSD? Co se uvnitř strany děje v těchto týdnech?

Sociální demokracie je ve stavu, kdy přemýšlí, co dál. Věřím, že v únoru přinese nové vedení strany rázný impuls a půjdeme pozvolna nahoru…

Kromě hlasování o důvěře vládě a hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, nás čeká v nejbližší době ještě jedna událost, která zásadně ovlivní budoucnost země. Myslím tím prezidentské volby. Jak může jejich výsledek promluvit do strategie a budoucího rozhodování o vládním angažmá uvnitř ČSSD?

ČSSD povede svou svébytnou politiku bez ohledu na to, kdo je nebo bude prezident.

Dovolte poslední otázku: sám jste už zmínil únorový sjezd. Myslíte si, že by mělo dojít k radikální obměně vedení v tom slova smyslu, že by skončili všichni stávající členové předsednictva, anebo spíše preferujete jistou míru kontinuity?

Myslím, že by byl dobrým kompromisem rozumný mix starých a nových tváří. Nemyslím si, že by bylo úplně rozumné, aby ve vedení byly jen nové tváře. Jistá kontinuita musí být.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232