KŠČM si pochvaluje podporu Babišovy vlády. Naše podmínky jsou v zásadě splněny, hlásí | info.cz

Články odjinud

KŠČM si pochvaluje podporu Babišovy vlády. Naše podmínky jsou v zásadě splněny, hlásí

Komunisté jsou na sklonku roku spokojeni. Poprvé po téměř třiceti letech v opozici mají vliv na fungování vlády, a přestože ve všech posledních volbách propadli, což platí to nejen o loňských sněmovních, ale také o letošních komunálních a senátních volbách, svůj postup a pozici v české politice si pochvalují. Jednoznačně to vyplývá ze slov, která po jednání stínové vlády komunistů pronesla v sobotu dlouholetá poslankyně KSČM a stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková. „Podrobná diskuse ukázala, že sedm hlavních komunistických podmínek je v zásadě plněno,“ uvedla Marková.

Dle jejích slov se jedná především o navyšování důchodů, sociálních dávek a mezd. „Do státního rozpočtu komunisté prosadili i masivní navýšení finančních prostředků na bytovou výstavbu. Díky soustavnému tlaku KSČM není navyšována spoluúčast pacientů a konečně byla zrušena karenční lhůta. Boj za to, aby byla zaměstnancům vyplácena mzda i v době nemoci, však nekončí,“ zdůraznila Marková. Senát totiž návrh neschválil.  

Pokud jde o další klíčový požadavek, tedy zdanění církevních restitucí, v současné době prochází Poslaneckou sněmovnou. „Při schvalování státního rozpočtu prošlo i naše usnesení, vyzývající vládu, aby o miliardu korun navýšila rozpočet ministerstva zemědělství. Tyto prostředky mají sloužit k výkupu majetkových podílů ve vodovodních a kanalizačních společnostech do majetku obcí,“ uvedla Marková.

Její slova tak potvrzují, že komunisty lze označit za jedny z nejspolehlivějších spojenců Andreje Babiše. Ostatně jde o jedinou stranu, která je součástí obou hlasovacích většin, se kterými dle potřeby Andrej Babiš v dolní komoře pracuje. Stabilní tandem složený z hnutí ANO a KSČM střídavě doplňuje koaliční partner Babišova hnutí ANO, tedy sociální demokraté, případně Okamurova SPD.

Pokud jde o rok 2019, který se ponese mimo jiné v duchu voleb do Evropského parlamentu, chtějí se stínoví ministři a ministryně podle Markové zaměřit především na řešení široké škály problémů, které jsou způsobeny dlouhodobým nedostatkem vody. „Za důležité považují také zachování strategických surovin v českých rukou a ochranu občanů před důsledky změn v energetice, které souvisí i s požadavky EU,“ vysvětlila.

Diskuse se podle ní v sobotu na jednání komunistických předáků vedla také o daních a větším důrazu na prorůstový rozpočet, ve kterém podle ní nesmějí chybět masivní veřejné investice. „Velkou kritiku si ovšem současná vláda vysloužila - kromě jiného - za trestuhodnou nepřipravenost České republiky na negativní důsledky brexitu i za přispívání k šíření negativních informací, které mohou vést k eskalaci domácího i mezinárodního napětí,“ uzavřela Soňa Marková.

Komunisté se letos pod vedením Vojtěcha Filipa stali klíčovým subjektem, pokud jde o vznik vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny. Avšak Babiše, kterému by jinak hrozilo izolované postavení, nepodpořili pouze při vzniku vlády nebo při hlasování o rozpočtu, ale také například při nedávné peripetii týkající se údajného únosu jeho syna. Vojtěch Filip ani na chvilku nezapochyboval o verzi, kterou veřejnosti předložil premiér a předseda hnutí ANO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud