Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kunštát: Bylo jasné, že jde o vládu subalterních úředníků a proslule loajálních premiérových dam

Kunštát: Bylo jasné, že jde o vládu subalterních úředníků a proslule loajálních premiérových dam

Něco podobného snad ani nemá v novodobých dějinách české politiky obdobu. Jedna ministryně byla kvůli nařčení z plagiátorství nucena rezignovat ještě před tím, než kabinet předstoupil s žádostí o důvěru před sněmovnu, druhý tak učinil z totožného důvodu jen necelý týden po něm. A aby toho nebylo málo, neobsazené je stále ministerstvo zahraničí. A tak zatímco premiér Andrej Babiš sliboval tým odborníků, jeho kabinet připomíná v dané chvíli leda tak torzo. Podle politologa Daniela Kunštáta se obnažuje naprostá personální vyprahlost české politiky, zejména ale obou vládních stran.

„Už předem bylo jasné, že současná vládní sestava, složená typologicky ze subalterních úředníků a proslule loajálních premiérových dam, vskutku nebude žádným all star týmem,“ glosuje situaci po rezignaci již druhého ministra Kunštát v rozhovoru pro INFO.CZ. Přitom ale nepochybuje, že šlo za daných okolností o jediné logické a seriózní řešení. „A to pohledu celé vlády, sociální demokracie i samotného ministra,“ říká politolog.

Pozice ministra Petra Krčála podle něj jednoduše nebyla nadále udržitelná. „Andrej Babiš i Jan Hamáček se tedy podobně jako v případě paní Malé, touto politicky zcela nezbytnou rezignací zbavili problému, který by – pokud by nebyl adekvátně a rychle vyřešen – mohl velmi výrazně podlomit kredit celého kabinetu a v daném případě zejména sociálních demokratů.

Celá anabáze a již druhá rezignace sotva jmenované vlády podle Kunštáta obnažuje zcela zásadní svízel české politiky, a to její naprostou personální vyprahlost, zejména obou vládních stran. „ČSSD a snad ještě markantněji Babišovu hnutí se zoufale nedostává lidí, které bychom mohli považovat za autentické osobnosti: zkušené, kompetentní a zároveň politicky vyprofilované,“ upozorňuje politolog.

Do vrcholných pozic včetně ministerských postů se tak podle jeho slov dostávají nezřídka i mimořádně průměrní lidé. „O jejich odborných, politických a koneckonců i lidských dispozicích zastávat zodpovědné státní funkce můžeme s úspěchem pochybovat,“ pokračuje v rozhovoru pro INFO.CZ a upozorňuje, že jde o trend, který zdaleka nezačal až v poslední době.

Faktem podle něj ale je, že tuto tendenci rezignace Malé i Krčála docela příznačně dokreslují. „Oba dotčení politici se mohou pyšnit absolutoriem přinejlepším druhořadých vzdělávacích institucí. Nehledě na to, že i k tomuto vzdělání se dopracovali – jak se ukazuje – za okolností velmi prapodivných,“ uzavírá politolog rozhovor pro INFO.CZ.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1