Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kuřárny v hospodách? Ministr zdravotnictví krotí nadšení, protikuřácký zákon by nemírnil

Kuřárny v hospodách? Ministr zdravotnictví krotí nadšení, protikuřácký zákon by nemírnil

Kuřárny a úleva lidem, co si rádi zapálí cigaretu? Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ne. Zarytý nekuřák v rozhovoru pro Blesk řekl, že navrhované změny v protikuřáckém zákonu nejsou na místě. Podle něj se situace „nějak usadí“.

Plánuje se zmírnění protikuřáckého zákona. Jste kuřák?

„Ne, nekouřím.“

A jste pro změny? Třeba zavedení kuřáren, jak navrhuje poslanec Marek Benda (ODS)?

„Myslím si, že to není na místě. Je to typ zákona, kde by se měl dát nějaký časový prostor, aby se vyhodnotily dopady. Ke zmírnění pana Bendy nejsou žádná data, žádné tvrdé argumenty. Je to jen o pocitu, že to takhle nemá být.“

Jedním argumentem je hluk, který vzniká, když všichni vylezou s cigaretou ven. Bydlíte nad restaurací? Já ano a v létě se nedá spát s otevřeným oknem.

„Je otázka, jestli to neřešit nějak technicky. Nevím, jestli kvůli tomu měnit celý zákon. Nevím, kolik je to případů a jestli je to tak nesnesitelné. Já bych tomu nechal ten čas, ono se to nějak usadí.“

V posledních letech začaly z menších měst mizet lékárny. Co s tím?

„Myslím si, že bychom měli v rámci úhrad lékárnické péče zvýhodnit odlehlé, menší lékárny. Tedy dát jim nějakou finanční motivaci, aby v menších obcích zůstaly.“

Celý rozhovor s ministrem Vojtěchem čtěte na Blesk.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1